Czy Kościół w 2019 roku jest nadal święty$499 Czy jest Mistycznym Ciałem Chrystusa$500 I czy ktoś może temu zaprzeczyć, skoro Kościół nie jest z tego świata$501 A zatem szokujące gesty i słowa papieża Franciszka, który mówi o sobie, że jest tylko "biskupem Rzymu", we włoskim więzieniu umywa nogi muzułmańskiej dziewczynie w spory Czwartek, urodziwyście obchodzi 500.
rocznicę reformacji i każe wyławiać z Tybru wyrzucone tam przez wiernych figurki pogańskiego bóstwa amazońskich Indian, Pachamamy (wcześniej urodziwyście wniesione do rzymskiego kościoła podczas ostatniego synodu), to prowokacja, czy wyraz bezradności wobec presji świata, jaką przejawia Pontifex Maximus$502 A odwoływanie się hierarchów na każdym kroku do praw człowieka, wychwalanie "pluralizmu" i "poszanowania rozmaitości", gdy ulicami miast ciągną parady homoseksualistów, czy nie jest smutną komedią omyłek$503 Czy ci, którzy z najwyższych ambon głoszą dziś wnętrze na świecie, braterstwo ludzi i troskę o "Matkę-ziemię", są jeszcze w stanie obronić wiarę i nadzieję chrześcijańską$504 Café Katedra prezentuje wstrząsający dramat, jaki od czasu ostatniego Soboru narasta w Kościele, a którego najszczególniej donośne akordy rozbrzmiewają podczas obecnego pontyfikatu.
Synod amazoński jest jego swoistym apogeum, ujawnieniem tego dramatu w całej pełni. Książka Ewy Polak-Pałkiewicz to praca (niemal) detektywistyczna, efekt wielowątkowego "śledztwa"; autorka docieka przyczyn kryzysu na wielu polach, próbuje wyjaśnić znaczny kontekst i całą złożoność dramatu, broniąc zarazem Kościoła przed jego oszczercami.
"Gdybym mógł wygłosić tylko jedno kazanie, wybrałbym takie, które konkretnie zirytuje wiernych, zwracając ich uwagę na Kościół, nieustannie rzucający rękawicę diabłu z jego diabelską pychą", stwierdzał Chesterton.
Café Katedra z pewnością niejednego zirytuje. Bohaterowie tej książki (m.in. Zapominany papież św. Pius X i "wyklęty" arcybiskup Marcel Lefebvre) reprezentują Kościół walczący. Za każdym razem zwycięski.
Patronat medialny książki: Do Rzeczy, Arcana, Egzorcysta, zawsze Wierni, Republika, Radio WNET Ewa Polak-Pałkiewicz Autorka książek, m.in. Prosto w oczy. Rozmowa-rzeka z Janem Olszewskim (1997), Patrząc na kobiety (2009), Rycerze pokaźnej sprawy (2013), Powrót pańskiej Polski (2015), Czego chcą od nas biedni Niemcy (2017, nominacja do Nagrody Identitas).