Ludzkość stoi w obliczu epokowych wyzwań wynikających ze zbiegania się demograficznych, społecznych, ekonomicznych, naturalnych i politycznych megatrendów, na które dodatkowo nakładają się skutki szkodliwej pandemii COVID-19 i nowej zimnej wojny.
klasyczna myśl ekonomiczna nie radzi sobie z tymi wzajemnie wzmacniającymi się trendami. W warunkach nieodwracalnej globalizacji profesor Grzegorz W. Kołodko formułuje autorską odpowiedź na te wyzwania w postaci koncepcji nowego pragmatyzmu - swoistego interfejsu między teorią ekonomii i poręczną polityką gospodarczą służącą jednostajnemu rozwojowi.W odróżnieniu od państwowego kapitalizmu, lewicowego i prawicowego populizmu i nowego nacjonalizmu - nowy pragmatyzm formuje szanse na sprostanie piętrzącym się problemom.
Autor - wybitny ekonomista o światowej renomie, publiczny intelektualista, a zarazem odnoszący sukcesy polityk gospodarczy, a także podróżnik, który poznał świat - klarownie wyjaśnia, co i dlaczego dzieje się w gospodarce, na jej stykach ze społeczeństwem i polityką, środowiskiem naturalnym i bezpieczeństwem, kulturą i technologią.
Poświęca przy tym należną uwagę imponującemu rozwojowi Chin i konsekwencjom ich globalnej ekspansji dla innych krajów. Nieszablonowe, interdyscyplinarne ujęcie dyskutowanych problemów czyni z książki fascynującą lekturę nie tylko dla profesjonalistów, lecz także dla wszelkich zainteresowanych przyszłością momentalnie zmieniającego się świata i naszym w nim miejscem.
*** Prof. Grzegorz W. Kołodko - intelektualista i polityk, uczony i wykładowca akademicki, jeden z głównych architektów polskich reform gospodarczych, uczestnik obrad kolistego Stołu, członek Rady Ekonomicznej Rady Ministrów w latach 1989-1991, czterokrotnie wicepremier i minister finansów w latach 1994-1997 i 2002-2003.
Członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury. Doktor honoris causa i honorowy profesor kilkunastu zagranicznych uniwersytetów. Autor i redaktor 58 książek i licznych artykułów naukowych opublikowanych w 26 językach.
w głównej mierze na świecie cytowany polski ekonomista (h-indeks 40). Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER w Akademii Leona Koźmińskiego. Otrzymał dużo nagród w kraju i za granicą, m.in.
Nagrodę im. Fryderyka Skarbka Polskiej Akademii Nauk za książkę pt. Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości, Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie badania na rzecz rozwoju gospodarki, a także Specjalną Nagrodę Honorową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego za dorobek naukowy i upowszechnianie polskiej nauki ekonomii w świecie.
Maratończyk (50 ukończonych biegów), autor wystaw fotograficznych i podróżnik, który zwiedził 170 krajów i zawitał na Antarktydę.