najlepsze kompendium wiedzy o polskim hymnie! W nowym, jeszcze ciekawszym wydaniu z kodami QR! Dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…" Te słowa i towarzyszącą im melodię poznajemy, zanim pójdziemy do szkoły i zanim w pełni zrozumiemy, co znaczy słowo „Polska". A generał Dąbrowski, dumnie maszerujący „z ziemi włoskiej do Polski", pojawia się w dziecięcej wyobraźni jako jeden z pierwszych sławnych Polaków i godnych naśladowania bohaterów. Przywykliśmy do tego, że „Mazurek Dąbrowskiego" rozbrzmiewa w chwilach ważnych i uroczystych. Od najmłodszych lat wzrusza nas i przejmuje. Daje świadectwo naszej tożsamości i nas łączy.
Ale czy wiemy, jak to się stało, że właśnie ta pieśń została polskim hymnem narodowym?
Czy znamy wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego" i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy ich sens?
Książka opowiada o narodzinach „Mazurka Dąbrowskiego", o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach w sposób szczególny z nią związanych. Porządkuje rozproszone dane dotyczące polskiego hymnu w interesujące i {pomocn|przydatn)e kompendium. Dzięki podziałowi na dwie części: CO KAŻDY POLAK O HYMNIE WIEDZIEĆ POWINIEN oraz DLA WNIKLIWYCH sięgnąć po nią może czytelnik w każdym wieku.
Nowe wydanie wzbogacono o kody QR z unikatowymi nagraniami historycznych wersji „Mazurka Dąbrowskiego", w tym z sześciozwrotkową „Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech" opracowaną według rękopisu Józefa Wybickiego z 1797 roku i zapisu nutowego z 1800 roku.