Książka demonstruje krytyczną analizę obecnego stanu wiedzy i badań dotyczących psychologii terroryzmu. Autor rozważa terroryzm jako proces i bada jego 3 główne fazy: angażowania się, pozostawania zaangażowanym (bycie terrorystą) i odchodzenia od terroryzmu na podstawie przeprowadzonych wywiadów i analiz zeznań.
Autor prezentuje osobisty i społeczny kontekst terroryzmu. Ukazuje i wyjaśnia to zjawisko w odniesieniu do przestępstw kryminalnych, strategii wojennej i walki politycznej. Przekonuje, że terroryzm zależy m.in.
od interakcji czynników społecznych i kulturowych i tradycji rozwiązywania problemów politycznych. Opisuje warunki produktywnego działania organizacji terrorystycznej. Nowa psychologia terroryzmu, proponowana poprzez Horgana, jest ważna nie tylko dla psychologów społecznych,dodatkowo dla specjalistów z zakresu psychologii sądowej, kryminologii i resocjalizacji, jako iż mechanizmy sprzyjające zaangażowaniu w działalność terrorystyczną posiadają swoje przełożenie na wszelką formę uczestnictwa w organizacjach przestępczych.
Polskie tłumaczenie opracował naukowo prof. Adam Frączek. Książka asygnowana dla studentów psychologii, socjologii, pedagogiki i innych nauk społecznych; dla zainteresowanych tematem terroryzmu, a także dla specjalistów z zakresu psychologii sądowej, kryminologii i resocjalizacji.