Ukazał się właśnie nowy album fotograficzny o polskich wykopaliskach archeologicznych w Libii. Książka jest wyjątkowa, ponieważ prezentuje nieszablonowe fotografie niezwykłego, przesiąkniętego historią miejsca.
fotografie powstały jeszcze przed rewolucją w Libii. W albumie przedstawione są ruiny antycznego miasta zniszczonego przez trzęsienia ziemi i najazdy plemion z pustyni oraz prace badawcze i obrazki z życia obecnych mieszkańców Ptolemais.
zdjęcia wykonywane były na dodatek z powietrza!! z podwieszonego pod latawcem aparatu. Polscy archeolodzy mieli szanse pracować w jednym z najciekawszych archeologicznie stanowisk basenu Morza Śródziemnego.
Nie wiadomo czy będzie możliwość powrotu do badań archeologicznych w tym miejscu. Autorem fotografii jest Miron Bogacki, natomiast tekst wprowadzający w historię miasta i polskich badań napisał Jerzy Żelazowski.
Album został przygotowany w wersji dwujęzycznej: polskiej i angielskiej. Wydawcą albumu jest Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym sponsorem publikacji jest Budimex.