Na wydany przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza zbiór,,Putzlaga i inne wiersze" składa się kilkadziesiąt tekstów. Stopień skomplikowania jest przeważnie odwrotnie proporcjonalny do ich długości. Prezentowana książka jest debiutem literackim autora.
duża rozpiętość czasu, miejsc i okoliczności, w jakich wiersze te powstawały i ludzi i tematów, o które zahaczają, powoduje, że pod względem jednocześnie stylistycznym, tematycznym, jak i intelektualnym czy np.
topograficznym są one nieraz od siebie dość odległe, niekiedy choćby wyraźnie sprzeczne. Można to poczytywać za wielką zaletę tej książki. Wiersze mniej trudne, posiadają na ogół charakter dygresyjno-narracyjny i można je uznać za historie z początkiem, rozwinięciem i końcem.
Mimo prostoty użytych w nich środków stronią od nachalnych puent czy moralistyki. Wiersze średniej długości są najbardziej różne - od niedługich obserwacji i impresji, nierzadko absurdalnych czy humorystycznych, poprzez marzenia senne poddane następnie rygorowi racjonalnego opisu i przeniesieniu w już jak najszczególniej rzeczywiste środowisko (ta metoda, mimo swojej prostoty, od stuleci zaskakuje żywotnością rezultatów!), po utwory bardziej osobiste, nacechowane emocjonalnie, prezentujące duchowe i materialne rozterki podmiotu lirycznego, jego fascynacje, nadzieje i lęki, a także zainteresowania popkulturą (zwłaszcza muzyką i sportem).
Wiersze najkrótsze przyjmują nieraz postać dwu- lub kilkuwersowych,,kondensatów", są wariantym spakowanej danych. Ze względu na niejednoznaczność i podatność na liczne odczytania mogą zostać uznane za najmocniej hermetyczne.
Na szczęście nie ma ich w tym tomiku zbyt niemało. Grzegorz Hetman, ur. 1978 r., do matury mieszkał w Lubinie. We Wrocławiu mieszkał od rozpoczęcia studiów w Instytucie Filologii Polskiej. Równocześnie pracował jako korektor w wielu polskich wydawnictwach.
Był jednym z założycieli kwartalnika literackiego,,Red.", w którym w latach 2006-2008 zajmował się działem poetyckim i prowadził działalność krytycznoliteracką (poza tym teksty o podobnym charakterze publikował m.in.
w,,Odrze",,,Toposie",,,Twórczości" i,,FA-arcie"). Od 2011 r. Jest korektorem w polskim dziale tłumaczeń w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu.