aktualnie, osoby w wieku podeszłym stanowią ponad 10% ogólnej populacji świata, a według prognoz ten odsetek cały czas wzrasta. Postęp cywilizacyjny sprawia, że żyjemy dłużej i nic w tym dziwnego, iż chcemy jak najdłużej w pełni funkcjonować w społeczeństwie czerpiąc z życia satysfakcje i radość i zachować zdrowie.
stosowna dieta i aktywny tryb życia stanowią do tego najwłaściwszą drogę. Publikacja kompletnie została poświęcona tematyce starzenia się i zdrowej diecie seniora. Pozwala zrozumieć starość jako naturalny i fizjologiczny etap życia człowieka.
Opisuje zmiany zachodzące w organizmie i wynikające z tego dolegliwości seniorów, a także porusza problem postrzegania starości równocześnie przez nich samych jak i przez osoby młode. Książka zawiera dane o chorobach towarzyszących starości i zaburzeniach w stanie zdrowia, w których wykorzystanie odpowiedniego nowoczesnania dietetycznego może przynieść pozytywne efekty zdrowotne poprzez łagodzenie objawów, zahamowanie toczącego się cyklu chorobowego zniżając ryzyko groźnych powikłań.
pokaźnym elementem książki jest znaczenie żywienia w chorobach neurodegeneracyjnych objawiających się zaburzeniami funkcji poznawczych. Poza zaleceniami dietetycznymi Autorka wskazuje na pokaźne znaczenie opiekuna niesamodzielnej osoby starszej, aby utrzymać korzystny stan odżywienia, dobre samopoczucie i zachowanie wysokiej jakości życia niepełnosprawnej osoby starszej.
Przedstawiono m. In. Praktyczne wskazówki dotyczące karmienia czy komunikacji z osobami dotkniętymi demencją. Książkę kierujemy do wszelkich seniorów, członków ich rodzin i opiekunów oraz pielęgniarek, lekarzy, dietetyków, pracowników placówek opieki niedługo- i długoterminowej i wszystkich innych, którzy pragną dowiedzieć się w jaki sposób, za pomocą racjonalnego odżywiania i zdrowego stylu życia opóźnić procesy starzenia, ograniczyć ryzyko rozwoju chorób wieku podeszłego osób oraz jak zachować siły i witalność, by jak najdłużej cieszyć się niezależnym życiem i produktywnością fizyczną.
Ewa Jarosz Mgr - dietetyk, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorka bloga www.dietetykwstolicy.pl i wielu tekstów o żywieniu i zdjęć kulinarnych. Gerontologią i geriatrią zainteresowała się w trakcie pracy w domu seniora.
Poza głównymi zasadami racjonalnego odżywiania w zdrowiu i w chorobie w codziennej pracy z pacjentami zwraca uwagę na ważny psychologiczny i społeczny aspekt żywienia osób w podeszłym wieku, nad wyraz dotkniętych demencją.