Monografia Chory na nowotwór - opieka stomatologiczna. Algorytmy diagnostyczno-lecznicze dla lekarzy medycyny i lekarzy stomatologów została przygotowana pod redakcją naukową dr n. Med. Agnieszki Bogusławskiej-Kapały, dr hab.
n. Med. Izabeli Strużyckiej, a także prof. Dr hab. N. Med. Grzegorza W. Basaka. Ukazała się w specjalistycznej serii Pacjent w Gabinecie Stomatologicznym. Publikacja została opracowana przez doświadczony zespół złożony jednocześnie z lekarzy medycyny (onkologów, hematologów, transplantologów, internistów, radiologów), jak i stomatologów (chirurgów, endodontów, periodontologów, specjalistów stomatologii zachowawczej i dziecięcej).
Przedstawiono w niej stan wiedzy dotyczący najnowszych poglądów na profilaktykę i leczenie chorób jamy ustnej występujących na przeróżnych etapach terapii onkologicznej lub transplantacji komórek krwiotwórczych.
Na podstawie aktualnego piśmiennictwa oraz doświadczeń własnych opracowano ergonomiczne zasady innowacyjnania, posiadające za zadanie ułatwić planowanie i wykonywanie opieki stomatologicznej u chorych leczonych przeciwnowotworowo.
Ideą autorów było przybliżenie powyższego zagadnienia równocześnie lekarzom medycyny, jak i stomatologom oraz zwrócenie uwagi na stan zdrowia jamy ustnej pokaźny dla powodzenia terapii podstawowej i jakości życia chorych.
Publikacja porusza problematykę ważną dla szeroko pojętej grupy medyków zajmujących się na co dzień pacjentami onkologicznymi. Odpowiada m.in. Na niełatwe pytania, takie jak: Kiedy należy rozpocząć, a także kiedy najpóźniej zakończyć przygotowanie stomatologiczne pacjenta do terapii$1227 Na które stany patologiczne występujące w jamie ustnej należy zwracać szczególną uwagę, jako na źródła infekcji albo urazu/krwawienia (np.
Czy u pacjenta przygotowywanego do leczenia przeciwnowotworowego należy bezwzględnie likwidować każdy ząb leczony kanałowo$1228). Jak radzić sobie z ostrymi stanami patologicznymi w jamie ustnej u pacjentów będących w trakcie chemio- czy radioterapii$1229 Jak przygotować pacjenta pod względem ogólnoustrojowym do zabiegów inwazyjnych (przetoczenie masy płytkowej, osłona antybiotykowa)$1230 Czy i kiedy zabiegi inwazyjne mogą być przeprowadzane ambulatoryjnie$1231 Jakie środki uniemożliwiawcze należy wdrożyć, aby uniknąć powikłań miejscowych i ogólnoustrojowych pochodzących z jamy ustnej, w trakcie leczenia przeciwnowotworowego$1232 Cennym walorem publikacji jest załączony na końcu przewodnik instruujący pacjenta, jak powinien progresywnać przed rozpoczęciem terapii onkologicznej, później w szpitalu oraz po jego opuszczeniu (do zastosowania poprzez lekarza w codziennej praktyce).
Książka Chory na nowotwór - opieka stomatologiczna. Algorytmy diagnostyczno-lecznicze dla lekarzy medycyny i lekarzy stomatologów stanowi kompendium, które ma służyć pomocą w codziennej praktyce klinicznej.
Publikacja dedykowana jest równocześnie dla lekarzy medycyny, jak i lekarzy stomatologów.