Udar mózgu u dzieci i młodzieży To pierwsza monografia na rynku polskim, która omawia progresywną diagnostykę i leczenie udaru mózgu u noworodka, nieznacznego dziecka i młodzieży. Opracowanie jest skierowane do lekarzy specjalistów - neurologów, neurologów dziecięcych, pediatrów, psychiatrów i osób specjalizujących się w tych dziedzinach medycyny.
Ze względu na interdyscyplinarny charakter książka może zainteresować także neuropsychologów, lekarzy medycyny rodzinnej oraz lekarzy medycyny ratunkowej i ratowników. Publikacja jest skierowana do wszelkich osób, które w ramach dyżurów mogą się spotkać z dziećmi w okresie ostrym udaru.
W książce omówiono takie zagadnienia jak: Patofizjologia chorób naczyniowych mózgu Podział udarów dziecięcych, czynniki ryzyka i przyczyny Przemijające napady niedokrwienne mózgu i obraz kliniczny Badania pomocnicze Obrazowanie w udarze mózgu i diagnostyka kardiologiczna Metody leczenia w ostrej fazie udaru Profilaktyka wtórna udaru Krwotok śródmózgowy, zakrzepica zatok i żył mózgowia Skala Udarów Niedokrwiennych Mózgu u Dzieci Czytelnicy znajdą na dodatek w książce opracowany schemat nowoczesnania w sytuacji podejrzenia ostrej choroby naczyniowej mózgu u dzieci i młodzieży.
Udary niedokrwienne mózgu występują u dzieci znacznie rzadziej aniżeli u osób dorosłych, lecz ze względu na poważne następstwa, jakimi są zaburzenia ruchowe, napady padaczkowe, obniżenie funkcji intelektualnych i problemy neuropsychologiczne, wymagają wnikliwej diagnostyki.
Właściwe i stosownie wczesne rozpoznanie udaru umożliwia prędkie włączenie leczenia i objęcie pacjenta wielospecjalistyczną rehabilitacją. To pierwsze w Polsce tak duże opracowanie demonstrujące odmienności tego schorzenia w populacji dzieci i młodzieży.
Napisane przez specjalistów zajmujących się motywem udarów pod kierunkiem prof. Ewy Pilarskiej niekwestionowanego autorytetu w tej dziedzinie, z zaangażowaniem specjalistów radiologii i kardiologii. To źródło danych na temat wszystkich aspektów dotyczących równocześnie patofizjologii, czynników ryzyka, obrazu klinicznego, szeroko pojętej diagnostyki, metod leczenia, różnicowania.
niesłychanie pokaźne jest przedstawienie przez autorów schematu innowacyjnania w sytuacji podejrzenia ostrej choroby naczyniowej mózgu u dzieci i młodzieży. Autorzy we wnikliwy sposób opisują zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami diagnostyki i leczenia wybór badań diagnostycznych i leczenie udarów.
Podręcznik bez wątpienia będzie ogromną pomocą i przewodnikiem dla neurologów dziecięcych i pediatrów, a także lekarzy rodzinnych, którzy mogą zetknąć się z pacjentem pediatrycznym z udarem mózgu. Prof. Dr hab.
n. Med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska,