W "Situation Rooms" wybitny niemiecki kolektyw teatralny Rimini Protokoll ukazuje 20 historii osób na różne sposoby powiązanych z globalnym systemem handlu bronią. Zofia Smolarska - asystentka twórców przedstawienia - gromadzi spostrzeżenia dotyczące dylematów, aporii, paradoksów i tytułowych ślepych uliczek, które ujawniały się w tym projekcie i które z definicji wpisane są w artystyczne działania partycypacyjne. Jak pisze autorka w zakończeniu:,,Tworzenie tego typu spektakli, tak jak i demokracji w ogóle, jest procesem niezwykle delikatnym, uwikłanym w różne zobowiązania i ograniczenia. Nad wyraz krucha i trudna do osiągnięcia jest równowaga między kontrolą procesu w celu ochrony założonych wartości, a oddaniem inicjatywy uczestnikom i widzom".
Autorka przechodzi od idealnie wychwytywanych znaczących szczegółów do analiz kontekstowych, dowodzących jej imponującego oczytania (od filozofii dialogu, przez estetykę relacyjną po systemy Apple'a). Wszystko to zaś skomponowane z precyzją i ani na chwilę nie marnotrawiące z oczu celu wywodu i funkcji, jakie poszczególne fragmenty pełnią w jego obrębie.
- prof. Dariusz Kosiński
Mamy do czynienia z jedną z najpoważniejszych propozycji polskiej krytyki teatralnej ostatnich lat: równocześnie perfekcyjnie opisującą mocne dzieło, jak i poprzez nie - cały, ogromnie dziś ważny nurt poszukiwań teatralnych.
- prof. Tomasz Kubikowski