"W kwestii uwarunkowań orientacji seksualnej czyróżnorodnych aspektów funkcjonowania osób z grup mniejszościowych skategoryzowano dotychczas dużo informacji naukowych. To właśnie one, a nie mityczny spisek lobby LGBTQ+, były podstawą do depatologizacji i demedykalizacji orientacji nieheteronormatywnych w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.
To właśnie one pokazały orientację seksualną jako jedną z podstawowych składowych zróżnicowania człowieka." ze wstępu "Książka stanowi wartościowy wkład do literatury naukowej poświęconej orientacji seksualnej i funkcjonowaniu osób nieheteronormatywnych.
Jest dużym i usystematyzowanym źródłem wiedzy dla naukowców prowadzących badania w obszarze seksualności człowieka, jak dodatkowo klinicystów, którzy niosą pomoc terapeutyczną osobom doświadczającym trudności w związku z ich tożsamością i orientacją seksualną.
Książka może być zatem adresowana nie tylko do lekarzy, psychologów i psychoterapeutów, lecz także do studentów kierunków biomedycznych i humanistycznych." prof. CMKP dr hab. Med. Michał Lew-Starowicz, fragment recenzji "Zaletą książki jest wyjątkowo rzetelna analiza teoretyczna, oparta na znajomości literatury przedmiotu, obficie i trafnie cytowanej.
Przy czym analiza ta wynika z głębszej refleksji i długookresowej pracy nad obszarem związanym z orientacją seksualną, a nie przypadkowego zestawienia posiadanych danych." prof. Dr hab. Maria Beisert, fragment recenzji W tomie publikują: Dominik Adamek, Michał Brol, Dominika Bulska, Małgorzata Chrupała-Pniak, Wojciech Łukasz Dragan, Monika Folkierska-Żukowska, Katarzyna Grunt-Mejer, Grzegorz Iniewicz, Joanna Mizielińska, Anna Niebudek, Karolina Ogarek-Szulc, Agata Stasińska, Mikołaj Winiewski, Ewa Wojtyna.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.