Mistycyzm śnienia Maciej Wielobób podąża w życiu i nauczaniu ścieżką Otwartej Drogi, jedną z linii inicjacyjnych sufickiej szkoły Inayata. Głębię wywodzącej się z Indii wiedzy medytacyjnej od lat objaśnia w swych książkach i w trakcie warsztatów.
Pracę ze śnieniem uważa za część duchowej drogi oduczania się, porzucania negatywnych automatyzmów i docierania do swojego prawdziwego ja, czyli doświadczania siebie poza identyfikacją z ciałem, myślami, emocjami.
Ta praca z uważnością dopuszczanych do siebie wrażeń, z wypracowywaniem pewnych etyczno-psychologicznych jakości oraz treningiem duchowym, który prowadzi do jedności, może zaowocować odpowiednim skupieniem w snach mentalnych, dopuszczeniem do siebie znaczenia symboli w snach symbolicznych, a także gotowością na poznanie i działanie manifestujące się w snach astralnych i duchowych.
Na pracy ze snem koncentruje się sporo ścieżek mistycznych, które traktują praktykowanie "jogi śnienia" jako części większego cyklu przemiany i podążania drogą duchowości. W ten sposób sen widzi także Wielobób, w tej książce oferujący kompleksowe podejście do tematu - od poznania czym jest mistyczna ścieżka, a także jak wygląda jej struktura, do śnienia jako takiego i pracy nad poszczególnymi rodzajami snów.
Oprócz opisywania ich autor skupia się na duchowym treningu pozwalającym dotrzeć do różnorodnych aspektów snu. Daje wskazówki i służy pomocą, nie oferuje jednak gotowego programu śnienia czy medytowania nad nim, ponieważ taki program po prostu nie istnieje - każdy z nas jest inny, ma odrębne doświadczenia, a co z tego wynika: musi odnaleźć właściwą dla siebie ścieżkę.
Niech więc ta książka, która nie jest instrukcją od A do Z, stanie się przewodnikiem na drodze do snu uczącego duchowości.