Nowa, porywająca powieść historyczna Cecilie Enger. W rzeczywistości końca XIX wieku były pionierkami, ale ukrywały przed światem swoje życie prywatne. Bertha Torgersen i Hanna Brummenæs to niewiele znane postaci, ale ich historia jest fascynująca, choć bywa także bolesna.
To opowieść o dwóch kochających się kobietach, które w bezwzględnym, na wskroś męskim świecie górniczej osady na wyspie Karmøy utorowały sobie drogę do stanowisk dotychczas niedostępnych dla kobiet. Te dwie wyjątkowe kobiety, trzymały swą miłość w tajemnicy, powoli wspinając się po szczeblach drabiny społecznej, doświadczając, po drodze najróżniejszych trudów i konsekwencji swoich wyborów.
O autorce: Cecilie Enger (ur. 1963) zadebiutowała w 1994 roku powieścią Nødvendigheten [Konieczność] i od tego czasu wydała szereg docenionych poprzez krytyków tytułów. Przełomem w jej karierze stała się książka Mors gaver [Dary matki], opublikowana w roku 2013.
Autorka otrzymała za nią Nagrodę Norweskich Księgarzy (Bokhandlerprisen) oraz nominację do Nagrody Krytyków (Kritikerprisen). Enger mieszka aktualnie w norweskim Asker. Recenzje: Cecilie Enger ma prawdziwy dar dostrzegania szczegółów.
I opisywania: zapachów, atmosfery, mody i znoszonych butów, ale także typowych dla czasów powieści napięć politycznych, w których centralną sprawą była walka o pozycję pań i powszechne prawo do głosowania.
Ta powieść-biografia płynie niczym rzeka, z ładnymi, harmonijnymi przejściami. W opowieści Enger jest głębia i ostrość. Autorka wystrzega się zbędnego kwiecistego stylu, zamiast tego pokazuje swoje utalentowane i niezwykłe bohaterki przy pomocy wprawnie prowadzonych dialogów, poprzez sugestie i udramatyzowane opisy sytuacji.
[…] Książka Cecilie Enger to kawał dopracowanej pod każdym względem sztuki powieściopisarskiej. Turid Larsen -„Dagsavisen” Intymny i bezpretensjonalny portret dwóch norweskich pionierek w dziedzinie seksualności, przedsiębiorczości i równouprawnienia.
[…] Enger nieprzeciętnie wyczarowuje obraz życia wewnętrznego głównej bohaterki, Berthy Torgersen. Leif Bull - „Dagens Næringsliv” Enger pisze dobrze i lekko. To godne pochwały, że sięgnęła po historię pierwszych na świecie kobiet spedytorek, ukazując ją jako część dziejów Norwegii i rozdział historii kobiet dotyczący lesbijskiej miłości.
Samo to już sprawia, iż warto przeczytać tę książkę. Vigdis Moe Skarstein „Adresseavisen” Biała mapa to powieść o odwadze wyboru własnej drogi, historia dwóch pań, które przeniknęły do branży i sprawiły, iż jej mapa wypełniła się odcieńmi.
Anne Cathrine Straume - NRK Powieść jest atrakcyjna dzięki opisom dwóch pionierek, które rzucają wyzwanie uprzedzeniom, konwencjom i barierom w drobnomieszczańskim, konserwatywnym mieście Haugesund z przełomu XIX i XX wieku.
Inger Bentzrud - „Dagbladet” Takie powieści powodują, iż wzrasta zrozumienie dla pań jako historycznych wykonawczyń działań, nie zaś pasywnych współpasażerek oraz dla faktu,zawsze istniały najróżniejsze sposoby życia jako kobieta, na dodatek przed naszymi czasami.
Ingeborg Misje Bergem - „Vårt Land” Pierwsza część powieści to spektakularny i poruszający obraz tego, jak zbliża się do siebie dwoje ludzi. Ingunn Økland - „Aftenposten” Cecilie Enger stworzyła wiarygodny portret, godną uwagi opowieść, w której dużo szczegółów zostało wymyślonych, pomiędzy innymi ze względu na brak źródeł.
Powieści historyczne to nic nowego w dziejach literatury, lecz nadal potrafią się bronić. A Cecilie Enger po raz kolejny udowadnia, że należy do najwytrawniejszych w naszym kraju autorów tego gatunku. Jan-Erik Østlie - „Fri Fagbevegelse” Tytuł Biała mapa Autor Cecilie Enger Tłumacz Karolina Drozdowska Wydawnictwo Smak słowa EAN 9788366420779 ISBN 9788366420779 Kategoria Literatura\Powieść kolekcja Arcydzieła literatury norweskiej liczba stron 324 Format 14x20x3.2 cm Rok wydania 2022 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 0.386 kg