Najpopularniejsza ksiazka egipskiego noblisty Nadziba Mahfuza. Hamida z Zaulka Midakk to pierwsza powiesc Mahfuza przelozona na jezyk obcy (angielski w 1964 roku), a takze pierwsza, ktora prezentuje sie po polsku.
Jej akcja, podobnie jak innych utworow tego autora, toczy sie posrod waskich uliczek Kairu, gdzie w starych domach mieszcza sie warsztaty rekodzielnicze i male sklepiki, a pieknie rzezbione okiennice kryja przed swiatem zycie rodzinne mieszkancow, z jego oryginalna obyczajowoscia, radosciami i smutkami, nierzadko tragediami.
Taka tragiczna bohaterka jest Hamida - zaulkowa pieknosc, dziewczyna naiwna i prosta, lecz odwaznie i bez skrupulow walczaca o swoje szczescie. Pragnac wydostac sie w wielki swiat, gdzie maja sie urzeczywistnic jej marzenia, nie waha sie wystapic przeciw obowiazujacym normom, lekcewazac przy tym opinie bliskich i depczac ich uczucia.
Ale swiat zawiodl nadzieje Hamidy. Choćby sprytnie obmyslana zemsta nie dosiegnie sprawcy jej nieszczescia. Ksiazka ukazala sie dotychczas w 24 jezykach. "Hamida, glowna bohaterka Zukak al-Midakk, to jedna z najszczególniej interesujacych postaci żeńskich w tworczosci Nadziba Mahfuza.
Jest nieslubnym dzieckiem, jej przybrana matka, uboga swatka, wynajmuje mieszkanie w domu bogatej wdowy w Zaulku. Hamida jest piekna i harda. Nienawidzi Zaulka, jego nedzy i panujacej wokol beznadziei, marzy o progresywnych dzielnicach Kairu, o tym, zeby odrzucic galabije, ubierac sie modnie i zyc jak progresywna dziewczyna".
Z Przedmowy Jolanty Kozlowskiej Nadzib Mahfuz - ur. 11 grudnia 1911 w Kairze, zm. 30 sierpnia 2006, wybitny prozaik egipski, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1988. Po studiach w dziedzinie historii sztuki i filozofii pracowal jako dziennikarz.
Debiutowal w 1938 roku zbiorem opowiadan Hams al-gunun (Szept szalenstwa). W ciagu ponad szescdziesieciu lat napisal 33 powiesci, 13 opowiadan, 30 scenariuszy filmowych, kilka dramatow, a takze liczne artykuly prasowe.
Jego tworczosc literacka mozna podzielic na kilka okresow: historyczny, spoleczno-obyczajowy i filozoficzny. Ostatnim wydanym przez Mahfuza dzielem byl zbior opowiadan Ahlam fatrat an-naqaha (Marzenia okresu rekonwalescencji), wydany w 2004 roku.
Wielu znawcow i badaczy literatury arabskiej okresla go mianem egipskiego Balzaca. Spora role w powiesciach Mahfuza odgrywa Kair, ktorego topografia i atmosfera sa po mistrzowsku zilustrowane w poszczegolnych dzielach.
W Polsce ukazalo sie kilka jego ksiazek, miedzy innymi dwa tomy trylogii kairskiej i nakladem Smaku Slowa w kwietniu 2015 roku "Chan al-Chalili", "Dzieci naszej dzielnicy", "Pensjonat Miramar" czy "Karnak".