Dlaczego ból głowy nie ustępuje po zażyciu aspiryny o wartości jednego centa, lecz znika bez śladu, kiedy weźmiemy aspirynę, która kosztuje pięćdziesiąt centów? Dlaczego przepuszczamy pieniądze na wystawny posiłek, ale wycinamy kupony, aby zaoszczędzić dwadzieścia pięć centów na puszce zupy? Jeśli chodzi o podejmowanie decyzji życiowych, wydaje nam się, że dokonujemy mądrych, racjonalnych wyborów.
Czy naprawdę tak jest? W nowym, poprawionym i powiększonym wydaniu bezprecedensowego bestsellera New York Timesa Dan Ariely obala lubiane przekonanie, że my, ludzie, zachowujemy się racjonalnie. Od picia kawy po odchudzanie się, od zakupu samochodu po wybór partnera życiowego – nieustannie przepłacamy, nie doceniamy i odwlekamy decyzję.
Takie zachowania nie są jednak przypadkowe ani pozbawione sensu. Przeciwnie, są systematyczne i przewidywalne, a co za tym idzie – czynią nas przewidywalnie irracjonalnymi. "genialna, pouczająca książka.
Wnikliwa, przystępna, pełna dowodów empirycznych na to, że w pewnych dziedzinach i sytuacjach zachęty materialne działają w niespodziewany sposób. My, ludzie, jesteśmy obdarzeni zaletami, które można zniszczyć przez wprowadzenie zysków ekonomicznych.
Lektura obowiązkowa!" Nassim Nicholas Taleb, autor bestsellera "New York Timesa", "Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń" "Pomysłowa i transparentna… Potęga irracjonalności jest książką dużo bardziej przełomową, aniżeli może się wydawać na podstawie jej lekkiego tonu." "New York Times Book Review" "Zaskakująco frapująca.
przystępna. W książce Ariely’ego ekonomia i dziwactwa ludzkiego umysłu stają się zabawne i zajmujące. Fascynująca wycieczka po nauce o podejmowaniu decyzji, która odkrywa przed nami sposoby, w jakie normy społeczne, wymogi i okoliczności wodzą nas na manowce." "Time" "Dan Ariely w pomysłowy sposób wystawia racjonalność na próbę.
(…) nowe eksperymenty i optymistyczne idee wypływają z niego niczym woda z fontanny." "Boston Globe" "Zajmująca wycieczka po rozmaitych sposobach, w jakie ludzie działają wbrew własnym interesom, oparta na pomysłowo zaprojektowanych eksperymentach Ariely’ego.
(…) Osobista i dostępna." "BusinessWeek" "Książka Ariely’ego traktuje o ważkich sprawach… z niespodziewaną szczyptą humoru." "Entertainment Weekly" "Pomysłowa i przystępna.
Ariely ma pokaźny talent do opowiadania historii. Gdyby inni badacze potrafili tak pisać, to świat byłby ulepszonym miejscem." "Financial Times" "Inteligentny, kolorowy fason Ariely’ego i jego skłaniające do myślenia argumenty składają się na fascynującą, a zarazem pouczającą lekturę." "Publishers Weekly" "Taksonomia głupoty finansowej." "The New Yorker" Powyższy opis pochodzi od wydawcy.