Może być stosowana na przedmiotach poruszających zagadnienia projektowania, zarządzania i administrowania sieciami komputerowymi obejmującymi zagadnienia: podstawy konfigurowania następujących protokołów, usług i technik sieciowych: routing dynamiczny RIP, EIGRP, OSPF, eBGP, routing statyczny, listy kontroli dostępu, VoIP, STP, RSTP, VTP, FRAME RELAY, PPP, uwierzytelnianie PAP i CHAP, RADIUS, NETFLOW, NAT, L2NAT, VPN, tunelowanie, przełączniki wielowarstwowe 3560-24PS i 3650-24PS. Posiada ćwiczenia funkcjonalne oraz wskazówki do rozwiązań zadań w postaci plików do samodzielnego pobrania.
Zasada przyjęta poprzez autorów książki była następująca "Minimum teorii - maksimum przykładów poręcznych", które można wdrożyć równocześnie w środowisku symulacyjnym podczas zajęć lekcyjnych jako zwiększenie teorii oraz w formie zadań domowych, których wykonanie możemy zlecić uczniom. Ponadto dysponując sprzętem i laboratorium sieciowym, luźno możemy scenariusze ćwiczeń i przykładów zastosować do konfiguracji fizycznego sprzętu.
Autorzy tej książki to zespół międzypokoleniowy i interdyscyplinarny. Utalentowany uczeń Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku, Damian Strojek. Jego pasją są sieci komputerowe, certyfikaty CCNA R&S i CCNA Security.
Jerzy Kluczewski, długoletni instruktor Akademii CISCO CCNA. W swoim dorobku autorskim posiada już kilka publikacji książkowych na temat symulatora Packet Tracer. Swoje doświadczenie zdobywał podczas pracy w przemyśle, aktualnie jest wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.