Wiejska Polska to zasadnicza, bo sięgająca dwóch piątych, część społeczeństwa. (…) Zasadne są więc pytania, kim są, jakie zawody wykonują mieszkańcy obszarów wiejskich, czym charakteryzuje się ich społeczne położenie w stosunku do reszty społeczeństwa, w tym jego miejskiej części.
By zgłębić problem, trzeba postawić następne pytania – o to (…), jakie czynniki wpływają na społeczne zróżnicowanie wiejskiej Polski, a także jak ta wiejska Polska widzi siebie na tle kraju, jak postrzega zróżnicowanie wewnętrzne.
To percepcja zmian i ocena własnej sytuacji kształtuje ludzkie postawy i wpływa na podejmowane decyzje. Taki ciąg pytań stanowi szkielet projektu badawczego, zatytułowanego „Struktura społeczna wsi i jej świadomościowe korelaty", finansowanego poprzez Narodowe Centrum Nauki.
Niniejszy tom jest pierwszą z projektowanych trzech publikacji, które mają powstać na skutek czego jego realizacji. Fragment Wstępu Książka nie mieści studiów stanowiących prostą diagnozę sytuacji społecznej wsi (...); jest próbą wieloaspektowego i pogłębionego ujęcia problemu.
Jego opis znacząco ulepsza nasze możliwości wglądu socjologicznego w ten aspekt struktury społecznej (...). Ta ciekawa sugestia wydawnicza składa się z trzech względnie autonomicznych, ale jednak komplementarnych i doskonale uzupełniających się opracowań.
Badania dla potrzeb projektu są przygotowane w oparciu o precyzyjnie przemyślaną metodologię, której szczegółową charakterystykę odnajdziemy w książce. Z recenzji prof. Ryszarda Cichockiego