Szlakiem najciekawszych wulkanów Układu Słonecznego
Klauea, Etna czy Fuji - wulkany równocześnie fascynują i budzą strach. Erupcje, będące niezwykłymi spektaklami pirotechnicznymi, tworzą mieniące się szklane miasta na dnie oceanów i zamarznięte jeziora lawy na powierzchni Księżyca. Choć potrafią dokonać ogromnych zniszczeń, są nierozerwalnie związane z kształtowaniem się naszego świata.
Superwulkany to giganty, których erupcje są tysiące razy silniejsze aniżeli wybuchy zwykłych wulkanów i mogą zmienić klimat i wygląd całej planety. Robin George Andrews przybliża nam to, co naukowcy już wiedzą o superwulkanach i wulkanach oraz przedstawia, jak mnóstwo jeszcze jest do odkrycia. Dowiadujemy się, czym są lawiny piroklastyczne, czarne i białe smokersy, a także fumarole, z których wyciągają się trujące gazy. Autor sugestywnie opisuje najważniejsze erupcje wulkaniczne, które miały wpływ na losy wszechświata. Zabiera nas w emocjonującą wyprawę do zróżnicowanych zakątków Ziemi, na Księżyc, Marsa i Wenus.
Superwulkany to kolorowy przewodnik po geologicznych cudach natury i opowieść o śmiałych, a czasem śmiertelnie niebezpiecznych wyczynach naukowców, którzy je badają. Przekonacie się, iż wulkany są super!
Czy wiesz, że:
- aż 800 milionów osób żyje w odległości mniejszej niż 100 kilometrów od aktywnego wulkanu?
- wulkanolodzy odkryli niedawno ślady erupcji w Rowie Mariańskim, najgłębszym miejscu na Ziemi?
- znajdujący się na Marsie Olympus Mons, najwyższy wulkan Układu Słonecznego, jest trzy razy wyższy od Mount Everestu?
- naukowcy pilnują aktywność podwodnego wulkanu Axial poprzez wielokilometrową sieć kabli, która ciągnie się aż do stałego lądu?
- pierwsza supererupcja Yellowstone spowodowała utworzenie 300-metrowej warstwy materiału wulkanicznego, która pokryła obszar wielkości Małopolski?
- energię wybuchów wulkanu Krakatau można porównać do eksplozji aż 200 milionów ton trotylu?
"Jeśli choć odrobinę intrygują was wulkany, ich erupcje i pasjonujące historie z nimi związane, książka Robina Andrewsa sprawi, że staniecie się wulkanoholikami."
Bartłomiej Krawczyk, popularyzator wulkanów, autor książki Wulkany. Sekrety wysp wulkanicznych
"Porywająca książka. Robin George Andrews, pełen entuzjazmu dla tego wybuchowego tematu, barwnie łączy podziemny świat magmy ze światem ludzi i zaprasza czytelnika do zrozumienia tajemnic wulkanów - na Ziemi i daleko poza nią".
Peter Brannen, autor książki Końce świata. Niezwykła opowieść o tym, jak wymierała nasza planeta
"Andrews wykonuje perfekcyjną robotę, tłumacząc skomplikowane kwestie geologiczne w przystępny sposób i formułując żywe opisy sił stojących za aktywnymi i wygasłymi wulkanami. To książka nie tylko pouczająca, lecz i zabawna - pisarstwo naukowe w genialnym wydaniu". "Publishers Weekly"
"Książka Andrewsa odzwierciedla uznanie człowieka nad światem kształtowanym przez siły znajdujące się daleko poza naszą kontrolą, lecz wciąż będące w zasięgu naukowców na tyle odważnych, żeby odpowiedzieć na wezwania wulkanicznej niewiadomej".
Jess Phoenix, wulkanolożka i autorka książki Ms. Adventure: My Wild Explorations in Science, Lava, and Life