"Gdy Tadeusz Kantor udawał się z początkiem 1947 roku w swoją pierwszą w życiu podróż do Paryża, nie przypuszczał zapewne, że przyjdzie mu się tam zetknąć nie tylko ze sztuką klasycznej awangardy i twórczością aktualną artystów z Europy i obu Ameryk.
Wizyty w Palais de la découverte otwarły przed nim świat postępowej nauki i spowodowały głęboki światopoglądowy wstrząs. Książka po raz pierwszy tak dogłębnie – i na podstawie nieznanych wcześniej materiałów źródłowych – analizuje rozmaite aspekty doświadczenia progresywnego, jakie stało się udziałem krakowskiego artysty, ukazuje, na czym polegało dotknięcie poprzez niego "Inferna", jaką rolę w tych przeżyciach odegrał surrealizm i jak to wszystko wpłynęło na własną twórczość i poglądy na świat przyszłego autora Umarłej klasy.
perfekcyjna książka, znacząco uzupełnia naszą wiedzę, oferuje ciekawe strategie interpretacyjne, krytycznie podchodzi do źródeł, wsparta na imponujących lekturach, zmienia obraz sztuki Kantora lat 40-tych lecz także późniejszej twórczości.
Napisana wartko." z recenzji prof. Wojciecha Włodarczyka Powyższy opis pochodzi od wydawcy.