Co łączy projekty postaci do gry "Wiedźmin", koszulkę Slayera, przewodnik po Szczecinie dla dzieci i "Księgę dżungli"? Za każdym projektem stoi człowiek – ilustrator. Polska ilustracja od lat 60.
jest światowym fenomenem – uznana, dostrzegana i nagradzana, lecz zawieszona pomiędzy światem sztuk wizualnych, projektowaniem graficznym a literaturą nieczęsto staje się tematem książek innych aniżeli naukowe.
W jakiej kondycji jest polska ilustracja dziś? Co inspiruje twórców? Czym się zajmują poza pracą? I jak szeroko rozumiana ilustracja radzi sobie na wolnym rynku, nie tylko w przypadku projektów artystycznych, lecz także działań usługowych i komercyjnych? Sebastian Frąckiewicz rozmawia z jedenastoma przedstawicielami tej profesji – równocześnie bardzo młodymi twórcami, jak i klasykami, na których pracach się wychowaliśmy.
Każdy z rozmówców trochę inaczej traktuje swój zawód, inaczej także rozumie rolę ilustracji, a niektórzy choćby nie lubią używać tego pojęcia. To książka o inspirujących, kolorowych ludziach, dla których obraz jest pierwszym językiem.
O pracy ilustratora opowiadają: Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Bohdan Butenko, Iwona Chmielewska, Emilia Dziubak, Bartłomiej Gaweł, Anna Halarewicz, Jan Kallwejt, Piotr Socha, Rafał Wechterowicz i Józef Wilkoń.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.