Księga przeznaczona pamięci prof. Jerzego Chłopeckiego, socjologa i politologa, związanego z Uniwersytetem Warszawskim i Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W części I "Tezy o współczesności" zebrano 19 tekstów naukowych, których autorzy zostali poproszeni o odniesienie się do tez Jerzego Chłopeckiego, pochodzących z jego tekstów publikowanych w najróżniejszym czasie i dotyczących najróżniejszych sfer życia społecznego: świata mediów, świata polityki i mechanizmów władzy, relacji międzyludzkich, prawa, historii, ekonomii.
To, co bowiem charakteryzowało twórczość Jerzego Chłopeckiego, to niewiarygodna wręcz łatwość konstruowania kompetentnych opisów dotyczących różnorodnych dziedzin i dyscyplin wiedzy. Fundamentem są tu oczywiście, najbliższe Profesorowi, nauki społeczne.
W II części "Varia in memoriam" znalazły się cztery znaczne teksty, ponadto odnoszące się do dorobku Profesora, posiadające jednak bardziej osobisty charakter. Jest w nich ślad bezpośrednich relacji autorów z upamiętnianym.
III część księgi "Poza barierą czasu i przestrzeni" ma natomiast nieszablonowy charakter: autorem zawartych w niej - niepublikowanych dotychczas - tekstów jest bowiem sam Jerzy Chłopecki. "Korzenie" i "Z perspektywy średniego dystansu" Profesor napisał niedługo przed śmiercią.
Te bardzo osobiste i w pewien sposób odważne teksty zostały wzbogacone fotografiami z rodzinnego album Państwa Chłopeckich. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.