\Podkreślenia wymaga fakt, iż w polskiej literaturze prawniczej brak jest dotychczas podobnego opracowania, ujmującego całościowo zagadnienie funkcjonowania uniwersytetów w ujęciu finansowo-prawnym. Monografia ma więc walor nowości i oryginalności, wypełniając tym samym w poważnym zakresie istniejącą lukę badawczą.
Jest także z całą pewnością przydatna w procesie tworzenia i używania prawa w ramach przeobrażeń zachodzących obecnie w Polsce na poziomie szkolnictwa wyższego i nauki. Niewątpliwą zaletą monografii są jej walory merytoryczne.
Opracowywanie opiera się na bogatym polskim materiale normatywnym, orzecznictwie sądowym i administracyjnym i istniejącej - niestety skąpej - literaturze i szerokiej wiedzy Autora, nie tylko z zakresu prawa finansowego,również z innych dziedzin prawa.
Ukazanie się na rynku wydawniczym recenzowanej pracy - jak sądzę - stanie się widocznym wydarzeniem w finansowo-prawnej literaturze.\"Z recenzji prof. Zw. Dr hb. Wandy Wójtowicz, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej \""Na tle licznych publikacji prawnofinansowych recenzowana praca ma jednoznacznie unikatowy charakter.
Decyduje o tym na ogół wybór tematyki finansowania uniwersytetów publicznych w Polsce, których działalność edukacyjna i kulturotwórcza miała i będzie miała fundamentalne znaczenie. Zaś o cennej wartości monografii zadecydowały zarówno kwalifikacje teoretyczne Autora - specjalisty w zakresie prawa finansowego i podatkowego - jak i praktyczna znajomość materii związana z pełnieniem uniwersyteckiej funkcji prorektora\"" Z recenzji prof.
zw. Dr hab.