Dr hab. Sabina Bober, prof. KUL - kierownik Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL, autorka ponad stu artykułów i ośmiu monografii m.in. Bóg i człowieczeństwo w niemieckich obozach koncentracyjnych, Poznań 2013, Persona non grata.
Biskup Ignacy Tokarczuk i władze PRL, Lublin 2005, Patriotyzm w procesie wychowawczym na tle przemian historycznych w Polsce XIX i XX wieku, Poznań-Warszawa 2008, Walka o dusze dzieci i młodzieży w pierwszym dwudziestoleciu Polski Ludowej, Lublin 2011, Polskość w obliczu zagrożeń.
Od rozbiorów do niepodległości, Warszawa 2018; współautorka książki Kościół w Polsce 1944-2007, Z. Zieliński, S. Bober, Poznań 2009; zajmuje się historią Polski i powszechną XIX i XX wieku za szczególnym Uwzględnieniem okresu wojny i okupacji, w tym Zagładą Żydów, PRL, historią Niemiec.,,Monografia autorstwa dr hab.
Sabiny Bober mieści cenny materiał naukowy, opisujący szczególnie drobiazgowo życie i działalność obszernego Polaka, niezłomnego biskupa, pasterza nieznającego kompromisu. Nie ulega wątpliwości, że jest to bardzo cenna praca, pod względem optymalnej syntezy rozważań, oraz nieprzemijalna, pobudzająca do refleksji i daleko idących przemyśleń.
dedykowana równocześnie dla tych, którzy dysponują wiedzą ekspercką dotyczącą przedstawionych treści, jaki tych, którzy tę wiedzę dopiero zdobywają, np. Studentów." Z recenzji dr hab.