Prezentowany tom jest rezultatem konsekwentnej eksploracji problemów tożsamości ujmowanych w najróżniejszych kontekstach. O ile we wcześniejszych tomach przyglądano się tradycji przez jej funkcjonowanie w sztuce, języku, w obszarze sacrum, obrzędowości oraz kulturach narodowych, to tym razem wspierani poprzez Redaktorki Autorzy podjęli się spisania swoich refleksji na temat współczesnych kontekstów tożsamości, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań terytorialnych: narodowych i lokalnych (z niebanalnym odniesieniem do tożsamości wiejskiej / tożsamości na wsi), a także okoliczności kształtowanych poprzez szczególnie znaczne dziedziny dynamiczności społecznej: turystyki, przedsiębiorczości (biznesu) i mediów.
Lektura tomu to okazja dla Czytelnika do przypomnienia sobie i uporządkowania najmocniejszych terminów związanych z tożsamością, tradycją i współczesnością. W opracowaniach naukowych używa się ich tak często, iż są one obarczone ryzykiem przeistoczenia w pojęcia-zombie.
Lektura tekstów zawartych w tym tomie niweluje to ryzyko. Jednocześnie, zawarte w tomie artykuły to także zaproszenie do podróży badawczej, empirycznej w światy znane i mniej znane, lecz i takie, które odchodzą w zapomnienie.
Tom 10 linii „Tradycja dla współczesności. Ciągłość i zmiana" to wartościowa i atrakcyjna kontynuacja tego cyklu wydawnictw. [z recenzji wydawniczej dr hab. Katarzyny Kajdanek, prof. UWr]