Tradycja tomistyczna nie jest jednorodna, w tej książce próbuję zatem przybliżyć czytelnikowi jej różne nurty. W większości przypadków wychodzę od stanowiska bardziej tradycyjnego lub konwencjonalnego (bliskiego poglądom Tomasza), żeby następnie przejść do przedstawienia bardziej twórczych i współczesnych interpretacji.
Nie jest to książka jedynie o Tomaszu – traktuję go bowiem jako uczestnika toczącego się dialogu filozoficznego, w którym jego poglądy mogą jawić się jako interesujące w swej pierwotnej formie też mogą stać się inspirujące dzięki ich twórczej reinterpretacji.
(ze wstępu autora). Czym w ogóle jest tak zwana „tradycja tomistyczna”? Czy polega ona tylko na odtwarzaniu myśli św. Tomasza z Akwinu, czy też na jej kreatywnym przetwarzaniu? Książka Briana J. Shanleya OP jest wspaniałym i wszechstronnym wprowadzeniem, przedstawiającym jak na przestrzeni wieków w łonie samego tomizmu interpretowane były kluczowe dla niego zagadnienia (m.in.
relacja pomiędzy wiarą i rozumem, problem zła i cierpienia, natura religii i moralności, czy koncepcja Absolutu). Jak zauważa autor, „choć oryginalna synteza Tomasza jest bezdyskusyjnie wielkim dziełem, nie należy jej jednak traktować, jak gdyby była ukończonym zbiorem nieśmiertelnych i gotowych odpowiedzi na wszystkie pytania filozofii religii”.
Dlatego żywotność tradycji tomistycznej zależy od bezustannej rewizji myśli Tomasza, dokonywanej w dialogu z innymi tradycjami intelektualnymi.