Dynamika zmian w stosunkach międzynarodowych na Bliskim Wschodzie jest nad wyraz wysoka. Region ten z powodu znamionującej go różnorakości, której źródeł upatrywać można w czynnikach religijnych, etnicznych, ideologicznych, ekonomicznych czy cywilizacyjnych, jest nad wyraz niestabilny.
W jego historii mieliśmy do czynienia z licznymi wojnami i sporami terytorialnymi, o wpływy w regionie czy mającymi swe źródło w zaszłościach historycznych, dążeniach separatystycznych i niepodległościowych.
jednocześnie region ten odgrywa widoczne znaczenia bezkompromisowcowe i strategiczne, co sprawia, że koncentruje na sobie uwagę polityków i badaczy zajmujących się bezpieczeństwem i naukami politycznymi. W szczególności ostatni starają się zidentyfikować, zrozumieć, wyjaśnić i prognozować przyczyny i dynamikę zmian w regionie, analizując występujące w nim zależności między najróżniejszymi determinantami, wpływającymi na relacje międzypaństwowymi i niepaństwowymi podmiotami na Bliskim Wschodzie.[Opis stanowi fragment Wstępu.]