Niniejsza monografia jest drugą pozycją wydawniczą w ramach realizowanej kolekcji poświęconej procesom logistyki zwrotnej w Systemie Gospodarowania Odpadami Komunalnymi (SGOK) w Polsce. Prezentowane w trzytomowym cyklu rozważania obejmują perspektywy trzech grup interesariuszy, tj.
samorządów, mieszkańców i przedsiębiorstw działających w systemie zagospodarowania odpadów. Tom pierwszy, zatytułowany Smart City. Progresywny system zarządzania logistyką zwrotną w gospodarce odpadami komunalnymi, ukazał się w 2019 r.
nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i był zorientowany na grupę jednostek samorządu terytorialnego (JST). Analizy przedstawione w tomie drugim koncentrują się na grupie mieszkańców gmin.
Celem przedstawionych badań było określenie ważności składowych składników nowego systemu gospodarki odpadami i ocena stopnia ich realizacji w analizowanych JST w percepcji mieszkańców jako klientów i jednocześnie współrealizatorów tych procesów.
obecnie autorzy finalizują badania poświęcone przedsiębiorstwom logistycznym działającym w analizowanym systemie, które zostaną opisane w trzecim tomie linii. W wyniku czego powstanie pierwszy na polskim rynku wydawniczym kompleksowy zbiór analiz teoretycznych i empirycznych obejmujących system gospodarowania odpadami komunalnymi w kontekście aktualnych procesów logistycznych oraz perspektyw ich rozwoju.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.