Gilles Chaillet (1946-2011) francuski rysownik i scenarzysta natchniony historią i Italią stworzył postać sieneńczyka Vasco, przeżywającego przygody w połowie XIV stulecia. Był to okres kiedy rycerstwo wydawało swe ostatnie tchnienie, lecz epoka renesansu jeszcze nie nadeszła.
Rzeczywistymi panami średniowiecznej Europy byli mecenasi, kupcy i bankierzy jak Tolomeo Tolomei. Czując zmieniający się powiew wiatru historii włącza swego bratanka Vasco w intrygi polityczne i finansowe.
Prawdziwe wydarzenia mieszają się z fikcją i przygodą. Vasco nadzwyczajnie czuje się na dworach Italii i w krajach Lewantu. Uczestniczy w spisku, posiadającym doprowadzić do obalenia rzymskiego tyrana i umożliwienia powrotu papieża do Wiecznego Miasta, czy także przenika z pomocą do oblężonego Konstantynopola.
słynny holenderski kulturoznawca Johan Huizinga w książce Jesień przeciętniewiecza opisał XIV i XV stulecie 'nie tyle jako zapowiedź nadchodzącego renesansu, lecz jako schyłek średniowiecza, jako wiek, w którym przeciętniewieczne myślenie osiąga końcowe stadium swego żywota, na kształt drzewa o przejrzałych owocach, nie w pełni rozwijających się i rozwiniętych.' Gilles Chaillet idealnie pokazuje ówczesną kulturę i sposób bycia, przedstawia obyczaje, stosunek do sztuki, religii oraz umysłowość człowieka tamtych czasów.
Dzięki ogromnej wiedzy odtwarza w rysunkach charakterystyczne części epoki. Niniejsza edycja zawiera trzy oryginalne albumy (Złoto i żelazo, Więzień Szatana, Bizantyjka), a także dodatki przybliżające kulisy pracy nad komiksem.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.