W kręgach wzrastających życiem moim żyję, co toczą się na rzeczami. Z nich ostatniego może nie odkryję - próbować będę czasami. Według tego wersu wiersza Rainera Maria Rilke autor Wolfgang Viehweger zajmuje się życiem Stanisława Mikołajczyka, zapewne najszczególniej znanego Polaka z Zagłębia Ruhry.
Mikołajczyk, który inaczej aniżeli w Polsce, w Niemczech jest kompletnie nieznany, urodził się w 1901 roku w Holsterhausen (gmina Eickel) i wyrastał jako syn rębacza na osiedlu kopalnianym, nim upływ czasu uczynił go aktorem polityki światowej.
Po wypadku ojca w pracy, rodzina powróciła do Polski, gdzie Mikołajczyk przejął później ojcowskie gospodarstwo i zrobił karierę jako polityk w Polskim Stronnictwie Ludowym. Po napadzie Hitlera na Polskę walczył przeciwko hitlerowskim Niemcom, wyemigrował do Londynu, gdzie został następcą na stanowisku premiera polskiego Polskiego Rządu na Uchodźstwie po generale Sikorskim i po wojnie powrócił do Polski, by zająć stanowisko wicepremiera w rządzie z komunistami.
Mikołajczyk widział nadchodzącą klęskę koalicji i uciekł w sensacyjny sposób na emigrację, początkowo do Londynu a później do USA. Zmarł w 1966 roku w Waszyngtonie, na długo przedtem zanim jego wizja wolnej, demokratycznej Polski stała się rzeczywistością.
Wolfgang Viehweger, rodowity Ślązak, łączy własną biografię - jako dziecko wojny i wypędzony - z politycznymi zawirowaniami wojny i wskazuje na wielką bliskość do polskiej historii cierpienia XX wieku.
Walka Stanisława Mikołajczyka o wolność polskiej ojczyzny ożywa w tej książce.