Erich Fromm (1900-80) - amerykański socjolog, psycholog i filozof pochodzenia niemieckiego, twórca psychoanalizy humanistycznej, intelektualista uznawany za jednego z najwybitniejszych humanistów XX wieku, autor kilkudziesięciu książek, w tym tak ważnych jak,,Ucieczka od wolności",,,Zapomniany język",,,mieć i być",,,Patologia normalności", "Zdrowe społeczeństwo", "Patologia normalności" czy właśnie "O nieposłuszeństwie i inne eseje".
Erich Fromm był za każdym razem intelektualista na wskroś niepokornym, pewnie także dlatego stał się jednym z intelektualnych guru pokolenia 1968. Lecz nie to jest ważne czyim guru stał się autor "Ucieczki od wolności".
widoczne jest to, iż postawy wolnościowe zawsze konsekwentnie i w sposób stanowczy wspierał. Za każdym razem był wrogiem wrogów wolności. Zbiór esejów skategoryzowanych w tym tomie to kolejne świadectwo niezależności myślenia, intelektualnej odwagi i nonkonformizmu.
Erich Fromm wyjaśnił w tych esejach, co to znaczy być posłusznym wobec natury ludzkiej i celów społeczeństwa i nieposłusznym wobec wszystkich idoli i ideologii politycznych. Jego argumenty do dziś nie straciły znaczenia.
Nieposłuszeństwo wobec konformizmu i krytyczne nastawienie wobec zwykłego,,nonsensu" wciąż powinny być naszym głównym celem. Jego psychologiczne spostrzeżenia dotyczące zjawisk społecznych i politycznych swojego czasu zachęciły go do zaangażowania się w ruch na rzecz pokoju oraz podjęcia kroków na rzecz rozbrojenia.
W tej dziedzinie przejawiał nieposłuszeństwo wobec wszystkich form,,zdrowego rozsądku" i oficjalnej polityki, a także posłuszeństwo wobec trzeźwego myślenia wyznawanego przez proroków i wykazywanego poprzez takich ludzi jak Albert Schweitzer i Bertrand Russell.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.