Wczesna tradycja chrześcijańska identyfikuje Ewangelię Jana jako ostatnią z czterech, a badacze na ogół datują jej powstanie na 90 rok n.e. Ta księga biblijna jest przesycona światem żydowskim pierwszego wieku. Na jej kartach można znaleźć Boże pouczenia wyrażone w prostych obrazach, takich jak woda i światło, w nietrudnych do zapamiętania opowieściach.
Ewangelista, koncentrując się na Bogu, łączy literacki i dramaturgiczny talent z odkryciem obszernej Jego tajemnicy, pochodzącej z najgłębszego mistycznego poznania. Czwarta Ewangelia pomaga czytelnikowi odnaleźć dostatek duchowych treści i moralnych pouczeń. Stanowi równocześnie wyzwanie postawione wszystkim jej czytelnikom, czy to początkującym, czy innowacyjnym.
W IV tomie linii Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego czytamy: "Celem komentarza jest teologiczna interpretacja Ewangelii Jana, która łączy równocześnie aspekty historyczny i literacki, jak i recepcję oraz interpretację Ewangelii obecną w tradycji i wierze Kościoła.
Mamy nadzieję, że niniejsze wyjaśnienie Ewangelii Jana pomoże czytelnikom dojść do głębszego poznania i ukochania zmartwychwstałego oraz pozwoli Duchowi Świętemu odcisnąć jak pieczęć Jego rzeczywistość w ich sercach. Choć piszemy z perspektywy wiary katolickiej i z myślą o katolickich czytelnikach, zdajemy sobie nad wyraz należycie sprawę ze skarbów, jakie znajdujemy, studiując Pismo razem z naszymi przyjaciółmi niekatolikami, a także ucząc się od nich. Mamy nadzieję, iż wszyscy czytelnicy odnajdą na tych stronicach dużo rzeczy wartościowych i stwarzających".
(Rh)
Pozycja warta polecenia.