Niebo all inclusive
Wczasy jako przedsmak nieba, a plaża jako zapowiedź sądu ostatecznego? Czas wolny, spokój i odpoczynek? Te słowa brzmią jak coś nierzeczywistego. Współczesny człowiek nie umie odpoczywać. Wiecznie zagoniony z trudem odrywa myśli od pracy, kłopotów i powszednich stresów. A przecież Jezus mówi, aby powierzyć Mu wszystkie zmartwienia, lęki i sprawy, które nas przerastają. Namawia, aby stanąć przed Nim w prawdzie i „nagości", złapać oddech i żyć w pełni.
Komentarze do Pisma Świętego ks. Andrzeja Draguły to rewelacyjna diagnoza współczesnego świata i człowieka, to także słowa, które posiadają moc i prowadzą do działania. Nie wahajmy się. Plaża zbawionych jest na wyciągnięcie ręki.
Urlop, wczasy all inclusive i plaża w ofercie last minute. Czy one mówią nam coś o rzeczach ostatecznych? Ksiądz Janusz St. Pasierb pisał: «Ludzie wakacyjni są inni niżeli ludzie całoroczni. Dlatego myślę, że wczasy są jakąś zapowiedzią, a zarazem eksperymentalnym dowodem na to, że zbawienie jest możliwe. Spodziewam się, iż coś z wakacyjnej ciszy, oczywiście w ogromnym rozszerzeniu, będzie w niebie» (Czas otwarty). Czy w końcu nie modlimy się o «wieczny odpoczynek»?
Andrzej Draguła, ur. 1966 r. Ksiądz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, dr hab. Teologii, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, kierownik Katedry Teologii ergonomicznej w Instytucie Nauk Teologicznych US, członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2018–2020, a także 2020–2023, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i w Akademii Katolickiej w Warszawie. Uprawia teologię pastoralną w perspektywie kulturowej, zajmuje się związkami pomiędzy teologią a kulturą i werbalną i ikoniczną komunikacją religijną. Jego zainteresowania rozciągają się od historii kaznodziejstwa, poprzez zagadnienia teologii obrazu w kontekście przemian technicznych i kulturowych, po badania nad językiem religijnym, liturgią jako rytuałem, a także sposobami występowaniu religii w przestrzeni publicznej. Opublikował dotychczas: Ocalić Boga. Szkice z teologii sekularyzacji (2010); Copyright na Jezusa. Język, znak, rytuał pomiędzy wiarą a niewiarą (2012); Bluźnierstwo. Między grzechem a przestępstwem (2013); Emaus. Tajemnice dnia ósmego (2015); Czy Bóg nas kusi? 55 pytań o wiarę (2015), Słowo, które przenika. Kazania dla każdego (2018) i Kościół na rynku. Eseje pastoralne (2020). Laureat Nagrody Dziennikarskiej „Ślad" im. Bp. Jana Chrapka w 2018 r. Mieszka w Zielonej Górze.