Przekształcenia własnościowo-strukturalne, realizowane w Polsce poprzez 24 lata od rozpoczęcia procesu transformacji, wymuszają na pracownikach konieczność dostosowania się do nowych warunków jednocześnie w sferze zawodowej, jak i społecznej.
W wyniku tych proce-sów zmienia się status pracowników, warunki pracy i współpracy z kadrą kierowniczą oraz współpracownikami, równocześnie jednak następuje utrata bezpieczeństwa zatrudnienia. W książce przedstawiono cykl adaptacji pracowników do przekształceń własnościowo-strukturalnych w czterech byłych przedsiębiorstwach państwowych, przekształconych w spółki prawa handlowego,, a także stan ich adaptacji na etapie realizowanych poprzez autorkę badań.
Szczególną uwagę zwrócono na następujące zagadnienia: - sytuację w badanych przedsiębiorstwach u progu prywatyzacji; - ocenę pragnień, obaw i oporów pracowników wobec prywatyzacji; - ocenę procesu adaptacji pracowników poprzez kadrę kierowniczą; - skutki przekształceń własnościowo-strukturalnych dla pracowników; - proces i efekty adaptacji pracowników do wprowadzonych zmian.