Stan prawny: Stan prawny na 1 września 2021 r. Z uwzględnieniem zmian, które wejdą w życie 5 i 30 października 2021 r. W książce w sposób krystaliczny i kompleksowy omówiono zagadnienia postępowania egzekucyjnego i zabezpieczającego w administracji.
Autorka ukazuje m.in.: przesłanki decydujące o dopuszczalności egzekucji administracyjnej i warunki, które muszą być spełnione w celu wszczęcia administracyjnego postępowania egzekucyjnego, unikalne zasady postępowania egzekucyjnego w administracji i instytucje znane tylko temu nowoczesnaniu oraz sądowemu nowoczesnaniu egzekucyjnemu, ze wyodrębnioniem na specyfikę konstrukcji i reguł ich stosowania w nowoczesnaniu przed administracyjnymi organami egzekucyjnymi, środki prawne, z których korzystać mogą poszczególne podmioty zaangażowane w administracyjne progresywnanie egzekucyjne w różnorodnych rolach procesowych, przedmiot, cel i przebieg innych postępowań uregulowanych w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji niżeli administracyjne progresywnanie egzekucyjne, w tym w szczególności administracyjne postępowanie zabezpieczające.
W publikacji zaprezentowano także miejsce administracyjnego nowoczesnania egzekucyjnego w systemie postępowań administracyjnych i postępowań zmierzających do przymusowego wykonania obowiązków prawnych przy zastosowaniu środków egzekucyjnych.
Książka jest asygnowana dla studentów prawa i administracji i pracowników organów administracji publicznej.