W podręczniku zostały omówione podstawowe zagadnienia części ogólnej prawa cywilnego, w tym: prawo osobowe, czynności prawne, przedstawicielstwo, przedawnienie roszczeń, ustrój i funkcjonowanie przedsiębiorców (zwłaszcza prawo spółek handlowych), kształt prawa rzeczowego (własność, inne prawa rzeczowe, księgi wieczyste, posiadanie), zobowiązania (m.in.
umowy handlowe, odpowiedzialność odszkodowawcza), podstawy prawa spadkowego, prawa papierów wartościowych, zabezpieczenia wierzytelności i prawa własności przemysłowej (w tym znaki towarowe, patenty), a także zwalczanie nieuczciwej konkurencji.
W ósmym wydaniu szczegółowo przedstawiono: o nowe regulacje w obszarze spółek handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów obowiązujących od 1.07.2021 r. Dotyczących nowego rodzaju spółki - prostej spółki akcyjnej; o zmiany w prawie papierów wartościowych zmierzające do dematerializacji akcji; o wprowadzenie obowiązku dokonywania czynności w rejestrach KRS wyłącznie w formie elektronicznej; o nowe wysokości odsetek z tytułu płatności pieniężnych, a od lipca 2021 r.
- odsetek ustawowych za opóźnienie płatności w transakcjach handlowych; o szczególną regulację dotyczącą pandemii COVID-19 trwającej w latach 2020-2021, spowodowanej wirusem SARS-CoV-2, odnoszącą się do wielu dziedzin prawa.
Autorzy publikacji są wykładowcami Uniwersytetu Łódzkiego i jednocześnie wykonują zawody adwokata lub radcy prawnego. Redaktor naukowy i współautor podręcznika jest sędzią Sądu Najwyższego. Wpłynęło to na wybór zawartej w książce problematyki i sposób jej prezentacji, łączący teorię z praktyką prawniczą i gospodarczą.
Publikacja została nagrodzona w konkursie na najkorzystniejszy podręcznik akademicki 2007 roku. Książka jest asygnowana w głównej mierze dla studentów administracji, zarządzania, ekonomii, finansów i bankowości oraz słuchaczy studiów podyplomowych.
Będzie ergonomiczna dla studentów prawa i prawników w powtórzeniu podstawowych zagadnień prawa cywilnego i handlowego oraz w poznaniu wielu nowych przepisów i rozwiązań prawnych. Opracowanie powinno służyć codzienną pomocą w dodatku szerokiemu gronu praktyków gospodarczych.