Zamówienia publiczne są jedną z dziedzin, w której doszło do wprowadzenia unijnego standardu ochrony prawnej wymaganej od prawa krajowego. W preambułach do dyrektyw odwoławczych znajdziemy deklarację ustawodawcy unijnego o potrzebie zapewnienia optymalnego standardu ochrony prawnej.
Dyrektywy odwoławcze ustanawiają kompleksowy system środków ochrony prawnej, które muszą być udostępnione w państwach członkowskich, gwarantujących skuteczne używanie przepisów unijnych dotyczących udzielania zamówień.
W monografii omówiono europejski model procedur odwoławczych w zamówieniach publicznych jako narzędzie prawne zapewniające ochronę praw wykonawców i służące osiąganiu celów związanych z interesami ogólnymi.
Przykłady krajowych rozwiązań prawnych są rozpatrywane w kontekście tendencji rozwojowych europejskiego modelu, sposobu jego implementacji, interpretacji i potencjalnych dysfunkcji. Najwięcej miejsca w publikacji poświęcono polskim procedurom odwoławczym, jednakże też w perspektywie realizacji obowiązków wdrożeniowych, bez zamiaru staranniej analizy całego polskiego modelu odwoławczego w zamówieniach publicznych.