W monografii przedstawiono problematykę odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem roli samorządu terytorialnego. Analizie poddano typowo zadania i uprawnienia gminy w tym zakresie.
W publikacji omówiono m.in.: podstawowe regulacje prawne w sferze OZE, problematykę rozwoju globalnej regulacji prawnej związanej ze sferą OZE, a także jej wpływ na wskaźnik tworzenia i zastosowania energii w krajach UE, siatkę podmiotów administrujących, a także ich zadania w sferze OZE, rolę gminy i innych jednostek samorządu terytorialnego w rozwoju OZE, wpływ zasad związanych z ochroną środowiska i ochroną przyrody na rozwój OZE.
Adresaci: Książka przeznaczona jest zwykle dla praktyków zajmujących się prawem energetycznym - adwokatów, radców prawnych, a także sędziów. Będzie również {pomocn|przydatn)ym źródłem wiedzy dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego odpowiadających za energetykę i ochronę środowiska, jak również przedstawicieli nauki zajmujących się prawem energetycznym i samorządem terytorialnym.