Publikacja jest pierwszym na naszym rynku wydawniczym funkcjonalnym opracowaniem dotyczącym uzasadniania orzeczeń sądów powszechnych w sprawach cywilnych, a także karnych, zawierającym zbiór korzystnych praktyk ich sporządzania. Omówiona została struktura uzasadnienia – zarówno w odniesieniu do orzeczenia sądu pierwszej instancji, jak i sądu odwoławczego –, a także szczególna forma, jaką jest urzędowy formularz uzasadnienia w sprawach karnych.
Przedstawiono ponadto m.in. Tło kulturowe, istotę, funkcje i cechy uzasadnienia i kwestie wizerunku sędziów i sądów w przestrzeni publicznej. Co znaczne, zaprezentowane rozważania umożliwiają zrozumienie charakteru uzasadnienia w aspekcie komunikacyjnym, zachowanie jego poprawności językowej, jak i reguł wynikających z przepisów normujących jego przygotowywanie.
Autorzy publikacji, wśród nich sędziowie i specjaliści z zakresu językoznawstwa i komunikacji, byli członkami zespołu ekspertów realizującego projekt badawczy pt. „W poszukiwaniu optymalnego modelu uzasadnienia orzeczenia sądu", w ramach którego w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wypracowano tzw. Uzasadnienie modelowe.
Książka jest przeznaczona najczęściej dla sędziów orzekających w sprawach cywilnych i karnych, ich asystentów, a także asesorów sądowych.