Nowość w kolekcji piąta strona świata. Historia najistotniej burzliwego okresu w dziejach Iranu widziana oczami porzuconej przez matkę dziewczynki. Opowieść o tym,nawet w czasach terroru życie toczy się dalej, ludzie zakochują się i próbują realizować swoje marzenia.
Powieść, której rozmach i walory literackie Margaret Atwood porównała do „Doktora Żywago" Borysa Pasternaka. „Nazwę cię Aria, imieniem każdego bólu i każdej miłości na tej ziemi. To będzie tak, jakbyś nigdy nie została ¬porzucona.
A kiedy otworzysz usta, by mówić, pozna cię cały świat". Nazanine Hozar Początek lat pięćdziesiątych w niespokojnym Iranie, kraju bogatym w złoża ropy, lecz podzielonym klasowo i religijnie. Pewnej nocy Behrouz, kierowca pracujący w irańskiej armii, wracając do domu przez Teheran, znajduje w zaułku niemowlę otoczone poprzez wygłodniałe psy.
Bierze je w objęcia i na zawsze odmienia przyszłość swoją i błękitnookiej dziewczynki. Zabiera maleństwo do domu, nadaje mu imię Aria i wbrew woli żony postanawia się nim zaopiekować. Zahra, żona Behrouza, nie ma serca do dziecka, którego nie urodziła, i Aria nie czuje się należycie w jej domu, zwłaszcza iż przybrany ojciec znika na całe tygodnie.
Jedynym pocieszeniem dla dorastającej Arii jest Kamran, chłopiec z sąsiedztwa. Nie traci z nim kontaktu choćby wtedy, gdy pewna bogata wdowa postanawia się nią zaopiekować: zapewnić jej dach nad głową, bogactwo i wykształcenie.
Jednym słowem dać jej wszystko… poza miłością. Tymczasem nad Teheran nadciąga huragan zmian. Krążą pogłoski o przebywającym w Paryżu żarliwym religijnym wygnańcu, a jego powrót do Iranu popycha kraj na zupełnie świeże tory.
Wchodząca w dorosłość Aria staje się świadkiem brutalnej rewolucji. I choć wokół panuje terror i chaos, Aria zakochuje się i próbuje żyć normalne. Irański odpowiednik „Doktora Żywago". Napisana z epickim rozmachem saga rodzinna, osadzona w Iranie czasów rewolucji, opowiedziana z perspektywy zwykłych ludzi, którzy znaleźli się w samym centrum wydarzeń.
Margaret Atwood Feministyczna odyseja – podróż dorastającej dziewczyny poprzez czasy nietolerancji i rewolucji. Pełna dramatyzmu powieść o uniwersalnym wymiarze. John Irving perfekcyjna powieść o blaskach i cieniach irańskiej rewolucji.
Książka, której akcja toczy się w szczególnym czasie i miejscu. Opowiada o uniwersalnych nadziejach i pragnieniach zwykłych ludzi, na których kładą się cieniem wydarzenia o rozmiarze historycznym. Hisham Matar, laureat Nagrody Pulitzera, autor reportażu „Powrót.
Ojcowie, synowie i kraj między nimi" "Poruszający obraz irańskiej rewolucji, który łamie serce, ale też dodaje otuchy." „Sunday Times" "Imponujący epicki debiut. Powieść, która zapada w pamięć." „Observer" "Epicka opowieść o politycznych, społecznych i obyczajowych przemianach w Iranie.
mistrzowskie połączenie dramatu osobistego i historycznego. " „Guardian" Powyższy opis pochodzi od wydawcy.