Słowo kryzys należy prawdopodobnie do najczęściej wykorzystywanych jednocześnie na gruncie publicystyki, i nauki. Stosuje się go w odniesieniu do sytuacji społecznej, politycznej, ekonomicznej i kulturowej.
jednakże w stosunku do wszelkich tych rozmiarów znajduje się wspólny mianownik, a mianowicie: kryzys człowieka, a także człowieczeństwa. Zauważamy równocześnie narastający paradoks, ponieważ w miarę "postępu" cywilizacyjnego, który miał prowadzić do stwarzania człowiekowi słusznych warunków rozwoju, narasta cywilizacja indywidualizmu, subiektywizmu, relatywizmu, materializmu, technicyzmu, a także skrajnego pragmatyzmu.
Jako uzasadnienie wystarczy wymienić rozwijającą się niezwykle dynamicznie kulturę przekazywania danych, która w rzeczywistości prowadzi do zamykania się człowieka w swym świecie przybierającym kształt wirtualny.
Sytuacja ta posiada u swych podstaw nad wyraz niebezpieczny kierunek negowania i kwestionowania zhierachizowanego systemu wartości. Zagubienie człowieka wynika z zatracania podstaw aksjologicznych. Bardzo niebezpieczna dyktatura relatywizmu prowadzi do zagubienia człowieka, a tym samym wszelkiego, co jest jego wytworem.
nad wyraz cenne jest stwierdzenie kard. J. Ratzingera, który zauważa: "Fundamentalnie zmienia się jeszcze pojęcie Boga. Pytanie, jak należy Go pojmować: osobowo czy nieosobowo, w dzisiejszych czasach jawi się jako drugorzędne; pomiędzy teistycznymi i nieteistycznymi formami religii nie dostrzega się już znacznej różnicy" ( Wprowadzenie w chrześcijaństwo, tł.
Z. Włodkowa, Kraków 2006, s. 17). Właśnie zagadnienie kryzysu stało się znaczącnym przedmiotem pracy naukowo-badawczej warszawskiego środowiska teologów duchowości. Warto zaznaczyć, iż publikacja posiada dorobek badawczy mający niezwykle duży i interdyscyplinarny charakter.
równocześnie niewątpliwym walorem jest jej międzynarodowy rozmiar. Obok doświadczonych teologów z Polski, Francji, Hiszpanii czy Rumunii swoją pracę prezentują w sposób bardzo mistrzowski młodzi adepci teologii.
Mimo zróżnicowanego poziomu jest ona niezwykle cennym wkładem w dziedzictwo teologii i wpisuje się z powodzeniem w międzynarodowy dyskurs nad stanem człowieka i świata. Tytuł Kryzys w człowieku, człowiek w kryzysie Autor ks.
prof. Dr hab. Marek Tatar Wydawnictwo Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu EAN 9788381014694 ISBN 9788381014694 Kategoria Literatura, Religia ilość stron 424 Format 205x145 mm Rok wydania 2022 Oprawa broszurowa