Z Wprowadzenia mają Państwo przed sobą książkę, która przedstawia szeroki wachlarz problemów: od teorii jąkania, poprzez opis metod terapeutycznych, do opowieści o historii Klubów J w Polsce. Zupełnie nieszablonową częścią książki są osobiste relacje ludzi żyjących,,z zacięciem".
Takiej książki dotychczas w polskiej literaturze przedmiotu nie było. Jest także jedną z nad wyraz niewielu w skali świata. Z Przedmowy dr nauk hum. Aldony Grzybowskiej Książka Życie z zacięciem. Nierozdzielny przewodnik po jąkaniu to fascynujący zbiór tekstów na temat jąkania i konsekwencji, jakie niesie ono dla życia osoby jąkającej się.
O przepięknie tej pozycji stanowi bogactwo artykułów, dotykających rozmaitych spraw związanych z jąkaniem. Począwszy od opracowań naukowych zawierających istotne wyniki badań nad jąkaniem, przez poręczne opisy zróżnicowanych metod stosowanych w terapiach, aż do osobistych wyznań osób jąkających się, prezentujących ich uczucia i aktywności, które podejmują w ruchu samopomocowym.
Z mojej własnej perspektywy książka jest niezwykle zajmująca właśnie w tym ostatnim aspekcie - dokumentuje unikatowe atuty, jakie niesie ze sobą zorganizowany ruch wsparcia dla osób dotkniętych jąkaniem.
chociaż uważam, iż wszystkie części tej publikacji będą stanowczo cenną lekturą dla każdego, kto chciałby dogłębnie poznać, czym jest życie z jąkaniem. Benny Ravid - założyciel i honorowy przewodniczący Izraelskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się (Israel Stuttering Association - AMBI) i przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Osób Jąkających się (International Stuttering Association - ISA) w latach 2007-2010.
O okładce "Życia z zacięciem" - autorka Katarzyna Macios (pełny tekst na blogu TUTAJ) Fotografia ogłoszenia zamieszczonego na drzewie. Ogłoszenia, z którego można coś zerwać, wyrzucić, zachować lub komuś dalej przekazać.
Tylko jakie na nim powinny się znaleźć hasła$2298 Nad tym dumał już cały zespół redakcyjny. Lucyna, Beata, Kamil, Roman. Praca nad tak obszernym projektem weryfikuje przyjaźnie i sympatie, bowiem inicjuje się ludziom ufać, wierzyć "na słowo", oczekiwać zrealizowania obietnic, a także samemu też wykazywać się prawdomównością i odpowiedzialnością.
Cieszę się, iż po wydaniu tej książki jesteśmy jeszcze bliżej, znamy się lepiej i razem odczuwamy siłę, płynącą z samopomocy osób jąkających się. Patronat nad publikacją sprawują Centrum Logopedyczne, a także Polski Związek Logopedów.
Recenzja autorstwa Magdaleny Mazur - neurologopedy, surdologopedy, dyrektor Centrum Neuroterapii i Neurorehabilitacj NSL w Gorzowie Wielkopolskim. Nie ma drugiej takiej książki. Jest cenna dla terapeutów (opiekujących się osobami dotkniętymi jąkaniem), dla ich rodzin i dla nich samych.
Przedstawiony w niej zakres problemów jest niezmiernie duży. Jest to ewenement w literaturze tematu - po raz pierwszy spotykamy się z problemem jąkania dorosłych ludzi opisanym przez nich samych. Zapraszają oni czytelnika do poznania swego życia - historii egzystencji z problemem niepłynności mówienia.
Na kanwach autobiograficznych esejów ukazują świadectwa i inspiracje. Książka Życie z zacięciem. Integralny przewodnik po jąkaniu pokazuje teoretyczne i pragmatyczne aspekty jąkania. Prezentowane treści dotykają problemów wczesnej interwencji logopedycznej oraz pracy z dorosłym jąkającym się pacjentem.
Autorzy omawiają kolejne etapy terapii, co stanowi cenną wskazówkę dla logopedów oraz studentów logopedii. Wachlarz opisanych metod i programów terapeutycznych stanowi atut publikacji. Autorzy podkreślają wagę zmian i postępów terapeutycznych zależnych także od samego jąkającego się, pomagając mu przejść poprzez kolejne etapy osiągnięcia zamierzonego celu.
równocześnie logopedzi, jak i psycholodzy, bajkoterapeuci, behawioryści, neuroterapeuci, pedagodzy i psychoterapeuci znajdą tu inspiracje do terapii i mnóstwo praktycznych przykładów. Wartością prezentowanego podejścia jest pokazanie bardzo ważnego obszaru, jakim jest funkcjonowanie dziecka z niepłynnością mowy w rodzinie i szkole.
Na uwagę zasługuje też bogata bibliografia. Zaskakuje tu zupełnie nowa perspektywa, a mianowicie ukazanie korzyści płynących z grupowych terapii dzieci i dorosłych, a także z zrzeszania się w grupy wsparcia i samopomocy osób jąkających się.
Czytelnik otrzymuje vademecum wiedzy o ludziach jąkających się z holistycznym podejściem do ich terapii i codziennego życia. Książka wypełnia lukę w dotychczasowej literaturze - polskiej i zagranicznej.
Polecam jej lekturę.