pokazuje się obecnie sporo publikacji, które za cel stawiają sobie wyjaśnienie liturgicznych gestów, znaków i słów w sposób jak najmocniej obrazowy i zrozumiały. Są one rzeczywiście konieczne, ponieważ współczesny język werbalny i pozawerbalny niesie w sobie zupełnie znaczenia niżeli wtedy, gdy rodziła się liturgia. To, co było przejrzystym znakiem dla chrześcijan pierwszych wieków, dzisiaj często jest nieczytelne albo rozumiane zupełnie inaczej.
Czy wobec tak podstawowych trudności w przeżywaniu Mszy Świętej książka o teologii Eucharystii ma szansę na zrozumienie? Autor Traktatu o Eucharystii podchodzi do tematu przewrotnie. Przekonuje, iż w czasach, w których duszpasterze skarżą się na pustoszejące kościoły, to właśnie niedzielne Msze święte są niejednokrotnie jedynym narzędziem ewangelizacyjnym, dlatego należy się skupić na takim przygotowaniu wewnętrznym kapłana i zewnętrznym przygotowaniu samej celebracji, aby były one rzeczywistością pociągającą ku spotkaniu z Bogiem. W miejsce wyjaśniania, tłumaczenia, nauczania o Mszy Świętej, które rodzi prostą relację mistrz-uczeń, autor proponuje metodę wtajemniczenia – mistagogii – w której i wtajemniczany i wprowadzający wspólnie patrzą na ołtarz.
To koncentrowanie na ołtarzu i przeżywaniu Eucharystii jest zdaniem autora potrzebne, jeśli chcemy rozbudzić wiarę i poruszyć na nowo serca ludzi. Jest zwolennikiem zmienionej starożytnej zasady lex orandi, według której podstawą wiary jest modlitwa liturgiczna. Opierało się na niej wielu świętych i ojców Kościoła (przytaczanych niejednokrotnie w Traktacie o Eucharystii), którzy przy opisywaniu tajemnic Bożych, a niezwykle Eucharystii, za każdym razem odnosili swoje przemyślenia do liturgicznej celebracji i własnego przeżywania sakramentów. Bogaty wybór traktatów i tekstów homiletycznych z pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa do dziś jest inspiracją, z której korzystają kolejne pokolenia. Mimo upływu wieków nadal zadziwiają nas spostrzeżenia i refleksje ich autorów.
Traktat o Eucharystii łączy w sobie spojrzenie pełne wiary, otwarcie na rzeczywistość modlitwy i tajemnicy z olbrzymią wiedzą z zakresu liturgiki. Autor namawia kapłanów, by każda Msza św. Była okazją do solennej celebracji liturgii, prowadzącej do dotknięcia sacrum. Szczególną uwagę zwraca na skrupulatne proklamowanie mszalnych czytań, wybór modlitwy eucharystycznej i uwzględnienie ciszy jako elementu przynależącego do liturgii. Przypomina też, iż każdy kapłan poprzez ewangelizację i duszpasterstwo, prowadzi wiernych do wieczernika na Eucharystię, która powinna być spotkaniem z żywym Zbawicielem.
Prof. Cesare Giraudo SJ akcentuje, iż właściwe przeżywanie Eucharystii pomaga nam jeszcze skuteczniej realizować w codzienności nasze chrześcijańskie powołanie, podejmować zadania we własnym środowisku oraz świętować niedzielę, co w praktyce oznacza przemienianie czasu wolnego w czas religijny, poświęcany Bogu i człowiekowi a zwłaszcza rodzinie i ubogim.
Traktat o Eucharystii jest więc odpowiedzią na potrzebę odnowienia eucharystycznej wrażliwości i pobożności, jednocześnie wśród duszpasterzy, jak i wiernych świeckich. Pozwala na nowo odkryć wartość Eucharystii jako czasu i miejsca spotkania Zmartwychwstałego pana, który dotrzymuje obietnicy: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". Duchowy powrót do Wieczernika przypomina każdemu z nas nie tylko Jezusowe słowa i gesty związane z chlebem i winem,poprzez gest umycia nóg apostołom przypomina o więzi między Eucharystią a służbą i o zaangażowaniu na rzecz drugiego człowieka, które wynika z doświadczenia Mszy św. Jako sakramentu miłości.
Tytuł Traktat o Eucharystii. Wprowadzenie w Misterium Autor Cesare Giraudo Wydawnictwo Wydawnictwo M EAN 9788380211209 ISBN 9788380211209 Kategoria Religia\Religia chrześcijańska ilość stron 640 Rok wydania 2020 Oprawa Twarda Wydanie 1