Kryptografia. W teorii i praktyce to tradycyjny podręcznik przeznaczony dla studentów informatyki i matematyki. Cenne informacje znajdą w nim dodatkowo szyfranci, a także osoby zawodowo zajmujące się ochroną danych.
W ręce Czytelnika oddajemy czwarte, najnowsze wydanie tej książki, w którym znalazło się dużo nowości: - Całkiem nowy rozdział na temat rozwijającego się obszaru kryptografii postkwantowej, który obejmuje najważniejsze kryptosystemy, projektowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa przed atakami realizowanymi poprzez komputery kwantowe.
- Nowy, wysokopoziomowy, nietechniczny przegląd celów i narzędzi kryptografii. - Nowy dodatek matematyczny podsumowujący definicje i główne wyniki teorii liczb i algebry, które są wykorzystywane w całej książce.
- rozszerzone potraktowanie szyfrów strumieniowych, w tym wspólne techniki projektowania wraz z opisem popularnego szyfru strumieniowego znanego jako Trivium. - uzupełniające, niebanalne ataki na kryptosystemy, w tym: atak wyroczni (padding oracle attack), ataki korelacyjne i ataki algebraiczne na szyfry strumieniowe, atak na generator bitów losowych DUAL-EC, wykorzystujący zapadki.
- Sposób postępowania z konstrukcją gąbki funkcji skrótu i jej zastosowanie w nowym standardzie funkcji skrótu SHA-3. - Metody dystrybucji kluczy w sieciach czujników. - Dział poświęcony podstawom kryptografii wizualnej.
- Podstawowe techniki kryptowalut, wykorzystywane w Bitcoin i blockchain. - Podstawy nowych metod kryptograficznych wykorzystywanych w protokołach komunikacyjnych takich jak Signal. Obejmują one takie tematy, jak zaprzeczalność i aktualizacja klucza Diffiego-Hellmana.