Z rec. Prof. Dr hab. Małgorzaty Lisińskiej-Kuśnierz
Przekonanie, iż opakowania wpływają na stan środowiska tylko w ostatnim etapie procesu życia na szczęście odeszło do lamusa. Obowiązująca aktualnie w Europie ogólna strategia nowoczesnania zakłada, że w pierwszej kolejności należy uniemożliwiać powstawaniu odpadów, a także minimalizować ich ilość. W odniesieniu do metod progresywnania z już wytworzonymi odpadami preferowany jest recykling, potem odzysk energii, a na końcu dla odpadów, których nie da się zastosować przemysłowo – unieszkodliwianie np. Przez deponowanie na składowiskach.
Niniejsza książka podejmuje szereg aktualnych tematów związanych z coraz istotniejszym zagadnieniem ekologii opakowań w całym cyklu ich życia. W szczególności uwzględnia:
· terminologię dotyczącą ochrony środowiska w ujęciu regulacji prawnych i normatywnych UE,
· zrównoważony rozwój w odniesieniu do opakowań,
· praktyczne przykłady oceny cyklu życia (LCA) dla wybranych grup opakowań, a także wskaźniki emisji gazów cieplarnianych (carbon footprint).
ukazuje ponadto kierunki rozwoju przemysłu opakowaniowego i omawia zasady projektowania i oznakowywania opakowań z uwzględnieniem ochrony środowiska. Pomyślana jest więc jako kompendium wiedzy o naturalnych aspektach projektowania, produkcji, a także procesu życia opakowań.
Skierowana jest do studentów takich kierunków jak: towaroznawstwo, technologia żywności, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska oraz zarządzanie i marketing. Zainteresuje ponadto przedsiębiorców i osoby odpowiedzialne w firmach za ochronę środowiska, gospodarkę magazynową, zaopatrzenie, gospodarkę opakowaniową, logistykę, zarządzanie oraz planowanie i rozwój.
ISBN: 9788301194819
Kod paskowy: 9788301194819
Autorzy: Żakowska Hanna
Kod wydawcy: 20411
Miejscowość: Warszawa
liczba stron: 267
Format: 16.5x23.5
Głębokość (mm): 14
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka