Wiedza o budowie i biologii zwierząt, zawarta z tej książce pozostała przekazana w sposób przystępny, a jej zrozumienie ułatwiają licze rysunki, tabele i wykresy.
Część I poświęcono przeglądowi zwierząt określanych konwencjonalnie jako bezkręgowce. Aktualnie większość biologów uważa, iż pierwotniaki stanowią odzielną jednostkę systematyczną Protista, dane o nich zamieszczono jednak w tym opracowaniu, ponieważ heterotroficzne pierwotniaki klasycznie już są przedmiotem zainteresowania zoologii.
Układ treści jest zgodny ze wykorzystywanym w poprzednich opracowaniach. Po każdym rozdziale znajdują się zestawy zadań sprawdzających opatrzony odpowiedziami z komentarzem - pozwala to na sprawdzenie wiedzy i umiejętności zgodnie z wymogimi egzaminu dojrzałości i na uniknięcie nauki pamięciowej.
*szósta książka procesu obejmującego całość materiału z biologii przedstawionego w formie zagadnień, zadań i odpowiedzi z komentarzem
*materiał ujęty w krótkie rozdziały
*po każdym rozdziale zadania sprawdzające zrozumienie jego treści (w sumie 236 zadań)
*zagadnienia przedstawione w kolejności: protisty zwierzęce (pierwotniaki), filogeneza i kryteria *klasyfikacji zwierząt, gąbki - wielokomórkowe zwierzęta beztkankowe, parzydełkowce - pierwotne zwierzęta tkankowe o dwuwarstwowej budowie ciała, tkanki zwierzęce, płazińce - robaki płaskie, obleńce - robaki obłe, pierścienice - zwierzęta o członowanych odnóżach, mięczaki, pierwouste i wtórouste - dwie stanowcze gałęzie ewolucyjne zwierząt tkankowych, szkarłupnie - zwierzęta wtórouste o symetrii promienistej
*testy umożliwiające sprawdzenie swojej wiedzy
*liczne rysunki, schematy i tabele usprawniające przyswojenie wiadomości
*odpowiedzi z komentarzem do wszelkich zadań
*słownik ważniejszych terminów i indeks