Dlaczego ludzie klamia i jak mozna wykrywac klamstwa? Istnieje bogata literatura psychologiczna poswiecona tym fundamentalnym pytaniom, a niniejsza publikacja szczegolowo omawia widoczna wiedze, a także pokazuje wskazowki majace pomoc w jak najlepszym wykrywaniu oszukiwania.
Aldert Vrij opisal analizy roznic indywidualnych (zwiazanych z plcia, wiekiem i osobowoscia) w zachowaniu klamcow. Zaprezentowal takze interesujace badania dotyczace sposobow, w jakie oszukiwanie odzwierciedla sie zarowno w rzeczywistym obiektywnym zachowaniu niewerbalnym, jak i w postrzeganych wskazowkach niewerbalnych, ktore moga pomoc obserwatorowi wykrywajacemu oszustwo lub wprowadzic go w blad.
Ksiazka gromadzi nie tylko bogate omowienie fizjologicznych aspektow oszukiwania i poligrafu jako metody wykrywania klamstw, lecz takze dokladne omowienie obecnego stanu wiedzy w zakresie analizy tresci i oceny wiarygodnosci wypowiedzi werbalnych i spisanych zeznan.
Koncza ja rozwazania na temat tego, jak pracodawcy moga poprawic swoja umiejetnosc wykrywania oszukiwania poprzez koncentracje na kluczowych aspektach zachowania klamcy, a także poprzez swiadomosc i kontrole ich wlasnego zachowania.
Wykrywanie klamstw i oszukiwania: * gromadzi analize wszelkich trzech aspektow oszukiwania - wskazowek niewerbalnych, omowionych i spisanych zeznan, a także reakcji fizjologicznych * koncentruje sie na zachowaniu i postrzeganiu obserwatora, ktore moga przeszkodzic w procesie wykrywania oszukiwania * jest oparta na mistrzowskim omowieniu badan i argumentow przez autora, jak rowniez na jego użytecznym doswiadczeniu i zwiazkach z sluzbami policyjnymi kilku krajow Ksiazka asygnowana jest dla studentow, naukowcow i zawodowcow w dziedzinie psychologii i kryminologii, policjantow oraz prawnikow.
Bez watpienia ksiazka ta stanowi jedno z najwazniejszych w ostatnich latach osiagniec w zakresie teorii i praktyki wykrywania klamstw. Po raz pierwszy badania dotyczace werbalnych, niewerbalnych i fizjologicznych korelatow mowienia prawdy i oszukiwania zostaly obszernie omowione w jednym tekscie.
Franz Willem Winkel, Free University of Amsterdam, Prezes EAPL (Europejskiego Stowarzyszenia Psychologii i Prawa)