Książka gromadzi materiały z XVIII Międzynarodowego Sympozjum Metafizycznego (11 XII 2015 r.) z cyklu Zadania współczesnej metafizyki poświęconego ukazaniu oryginalności i ważności dla współczesnej kultury Karola Wojtyły rozumienia człowieka jako osoby.
Publikacja składa się z pięciu części. W pierwszej, noszącej tytuł: O filozofii Karola Wojtyły znalazły miejsce rozważania o specyfice antropologii Wojtyły, o źródłach jego myśli (wykorzystaniu elementów fenomenologii dla tomistycznej antropologii), o znaczeniu w nauce i życiu mistyki i filozofii.
Druga część, pt. Wokół dzieła Osoba i czyn, dotyczy dyskusji, jaka toczyła się w 1970 r. Na temat antropologii Wojtyły zawartej w tym dziele - przytoczono głosy w dyskusji, a także opracowanie podstawowych jej wątków.
Zwrócono też uwagę na problemy przekładu dzieła na język angielski i ingerencje redaktorskie w kolejne polskie wydania, jak i w tekst angielski. Części trzecia i czwarta książki dotyczą wybranych wątków antropologii Wojtyły, jak: godność osobowa, sprawczość, samostanowienie, doświadczenie moralności, relacja osoba - natura, cielesność, seksualność, kobiecość i męskość jako sposoby spełniania się osoby ludzkiej.
Ostatnia część posiada teksty na temat relacji osoby do wspólnoty i jej uczestnictwa w życiu społecznym i w rodzinie. W książce zamieszczono obszerną bibliografię tematyczną. Tytuł Zadania współczesnej metafizyki t.18 Autorzy red.
A. Maryniarczyk, P. Sulenta, T. Duma Wydawnictwo Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu EAN 9788360144916 ISBN 9788360144916 Kategoria Literatura, Antropologia liczba stron 461 Format 208x149x26 mm Rok wydania 2016 Oprawa broszurowa