Pozycja z kolekcji wydawniczej „Muzeum w budowie", „Zofia Kulik: Methodology, My Love" poświęcona jest twórczości Zofii Kulik. Droga artystyczna Zofii Kulik ma dwoistą naturę. W latach 1970–1987 współtworzyła ona z Przemysławem Kwiekiem duet KwieKulik, a następnie rozwinęła karierę jednostkową.
w trakcie gdy prace KwieKulik zyskały ugruntowaną, centralną pozycję we wschodnioeuropejskim leksykonie sztuki neoawangardowej lat 70. I 80. XX wieku, solowe prace Kulik nie zostały dotąd dogłębnie przemyślane.
Prezentowana monografia to pierwsza publikacja poświęcona wyłącznie twórczości Zofii Kulik; analizuje ona jej bogaty i złożony dorobek, odnosząc go m.in. Do kondycji (post)komunistycznej, intermedialności i do warunków, w jakich pracuje artystka-kobieta.
„Słowa Kulik użyte w tytule książki – Methodology, My Love – pochodzą z wywiadu przeprowadzonego z artystką poprzez Hansa Ulricha Obrista podczas wizyty w jej domu w Łomiankach pod Warszawą w 1999 roku. Podczas tego spotkania Zofia Kulik z pasją wyjaśniała rozmaite aspekty nieprzystępnych metod swojej pracy i przyznała: ‘wyjątkowo chciałbym zrobić wystawę zatytułowaną Metodologia, moja miłość’.
Wystawa jeszcze nie powstała, jednak prezentowana książka generuje możliwość wyjścia poza ciekawą wizualność dzieł Kulik. Są to ładne projekty, które fascynują widzów, niejednokrotnie niezdających sobie sprawy z tego, co się za nimi kryje: ogromne archiwum obrazów, kolekcja najróżniejszych obiektów, systemy do przechowywania (czasem specjalnie zaprojektowane), ale także od dawna opracowywane i wciąż rozwijane praktyki przekształcania zestawu pojedynczych obrazów w złożone struktury wizualne." (Ze wstępu redaktorki książki) Publikacja „Zofia Kulik: Methodology, My Love" powstała we współpracy z Fundacją Kulik-KwieKulik.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.