Repetytorium jest publikacją przeznaczoną dla uczniów szkół ponadpodstawowych potrzebujących całościowego powtórzenia materiału przed egzaminem maturalnym. Skierowane jest do uczniów ostatnich klas liceum i technikum zdających egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym w latach 2022/2023 oraz 2023/2024 i zostało tak opracowane, żeby uczniowie otrzymali kompleksową pomoc w przygotowaniu do egzaminu maturalnego.
Znajdują się w nim:
- Najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące egzaminu ustnego i pisemnego w module Maturalne Q&A.
- Lista lektur obowiązkowych na egzaminie ustnym i w części testowej egzaminu pisemnego oraz lista jawnych zadań na egzamin ustny.
- Strategie rozwiązywania zadań maturalnych, przydatne w trakcie egzaminu ustnego, w części testowej egzaminu pisemnego i podczas pisania wypracowania.
- Cztery działy z wiedzą teoretyczną, zgodną z podstawą programową i aktualnymi kryteriami egzaminacyjnymi. Są to: historia literatury, nauka o języku, nauka o literaturze i kształcenie kulturowe. Po rozdziałach znajdują się zadania, w praktyce sprawdzające przyswojenie wiedzy.
- Omówienia wybranych lektur obowiązkowych (pewniaków maturalnych, takich jak: mitologia grecka, Biblia, III cześć Dziadów Adama Mickiewicza, Lalka Bolesława Prusa, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego) oraz najważniejszych tematów, motywów i toposów z lektur obowiązkowych, do zastosowania na egzaminie ustnym i w wypracowaniu, np. Artysta, bunt, czas i przemijanie, dwór szlachecki, katastrofa, konflikt wartości, lud i wieś, młodość, natura, ojczyzna, praca, rodzina, sen, śmierć, tragizm, wina i kara, zdrada, zło, życie.
- Dwa zestawy przykładowych arkuszy maturalnych.
- Odpowiedzi do zadań po działach oraz do zadań zawartych w części testowej przykładowych arkuszy maturalnych, a także komentarze do tematów wypracowań znajdujących się w arkuszach.
- Indeks pojęć z działów z wiedzą teoretyczną.
- zestaw porad, podpowiedzi i wskazówek nauczycielki polonistki, autorki vloga Zeszyt do polskiego, dotyczących poręcznego zastosowania danych zawartych w części teoretycznej repetytorium.