Kultura zdaje się płynąć nurtem, na którego przebieg i zarys nie mamy obszerniejszego wpływu. Trend ten toczy się dość bezwiednie i jest bardziej spontaniczny i niezależny od nas jako jednostek, niżeli chcielibyśmy w to wierzyć.
A jednak mamy ochotę korygować i krytykować jego przebieg mimo pewnej jałowości tej krytyki. Kiedy więc piszemy o współczesności, korci nas, żeby obnażać jej słabości, manowce, niebezpieczeństwa. A przy tym niemal za każdym razem grozi to blamażem, gdyż albo krytyka jest efektywna, albo po latach okazuje się śmieszna, albo jej pobudki same w sobie wymagałyby krytycznego podejścia.
Paradoks polega na tym, że choć jako jednostki nie mamy większego wpływu na charakter współczesności, to jednak powinniśmy mieć wobec niej poczucie odpowiedzialności. Tak więc wobec współczesności i jej kultury nie możemy przejawiać postawy ani skrajnie krytycznej, ani w pełni aprobującej.
Na współczesność nie można się obrażać, boczyć, wybrzydzać. Choć nie jest przecież w pełni naszym własnym tworem, to jednak jest naszym depozytem, który nawet gdy nie jest nazbyt urokliwy i kształtny, musimy wszak przyjąć i uznać za swój.
Tytuł Aparycje współczesności Autor Marian Golka Wydawnictwo Oficyna Naukowa EAN 9788364363276 ISBN 9788364363276 Kategoria Nauki humanistyczne\Socjologia liczba stron 262 Format 14x21x1.4 cm Rok wydania 2015 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.33 kg